EBL: Stal wygrywa w Bydgoszczy i utrzymuje lidera
Rafał Jakubowicz/Arged BM Stal

• Data publikacji: 28.12.2021, 00:41

W meczu zamykającym zmagania w 16. kolejce Energa Basket Ligi drużyna Stali Ostrów Wielkopolski pokonała na wyjeździe Astorię Bydgoszcz 86:83. Przyjezdni dzięki zwycięstwu utrzymali pozycję lidera ligowej tabeli.

Przed rozpoczęciem spotkaniu ciężko było wskazać wyraźnego faworyta. Choć przyjezdni z Ostrowa Wielkopolskiego byli liderami EBL, to na wyjazdach radzili sobie dość przeciętnie, a ich bilans wynosił 3-3. Bydgoszczanie z kolei są w obecnych rozgrywkach wyjątkowo niegościnni i na sześć meczów domowych przegrali tylko jeden.

Samo starcie od pierwszych minut było bardzo wyrównane, a żadna z ekip nie była w stanie uciec rywalom na większą liczbę punktów. Częściej na prowadzeniu znajdowali się podopieczni trenera Igora Miličića, ale rywale za każdym razem znajdywali natychmiastową odpowiedź, dzięki czemu spotkanie było niezwykle zacięte. Po pierwszej odsłonie goście prowadzili dwoma punktami, ale skuteczna gra w drugiej kwarcie Andrzeja Pluty pozwoliła gospodarzom utrzymać dystans, a na przerwę zejść z 1-punktowym prowadzeniem.

W drugiej połowie do szybkiego ataku rzucili się gracze Stali, którzy w ciągu pięciu minutach wypracowali pierwszą w tym spotkaniu, dziesięciopunktową przewagę. Gospodarze odpowiedzieli, zmniejszając deficyt o połowę i przed ostatnią kwartą strata bydgoszczan wynosiła pięć punktów. W czwartej odsłonie wydawać się mogło, że najlepszej ekipie Energa Basket Ligi nic nie może zagrozić. Jeszcze na niecałe cztery minuty przed końcem po kolejnej trójce Simmonsa goście prowadzili 82:71. Wtedy jednak gospodarze rzucili się do odrabiania strat i na 30 sekund przed końcem przegrywali już tylko 83:84. W najważniejszym momencie drużyny nie zawiódł Andersson, który wsadem zapewniło 3-punktową przewagę, a próba rzutu na remis Pluty okazała się niecelna. Tym samym Stal Ostrów Wlkp. mogli się cieszyć ze zwycięstwo 86:83 i utrzymania pozycji lidera tabeli polskiej ligi.

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz - Arged BM Stal Ostrów Wlkp. 83:83 (25:27, 19:16, 16:22, 23:21)

Astoria: Pluta 20, Camphor 12, Zębski 11, Washpun 11, Nizioł 8, Herndon 6, Cavars 6, Chyliński 5, Krasuski 4

Stal: Simmons 22, Palmer Jr. 15, Andersson 11, Kulig 10, Mokros 9, Young 8, Drechsel 8, Florence 3