Skoki narciarskie - TCS: długie i wietrzne kwalifikacje dla Ryoyu Kobayashiego

• Dodał: Kinga Filipek
  • Data publikacji: 28.12.2021, 18:25

Ryoyu Kobayashi zwyciężył kwalifikacje do inauguracyjnego konkursu 70. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Awans do środowych zawodów uzyskało pięciu reprezentantów Polski.

O awans do środowego konkursu na Schattenbergschanze (HS137) walczyło 70 zawodników. Kwalifikacje poprzedziły dwie serie treningowe. W pierwszej z nich najlepszy okazał się reprezentant Słowenii Lovro Kos, który poszybował na odległość 132,5 metra. Natomiast w kolejnym treningu swoją wysoką formę potwierdził lider Pucharu Świata Karl Geiger, skacząc 134,5 metra.

Runda kwalifikacyjna niestety rozpoczęła się od problemów z wiatrem. Po skokach piętnastu zawodników warunki były na tyle niekorzystne, że zawody zostały przerwane, jednak mimo tego, serię eliminacyjną udało się doprowadzić do końca. Najlepszy w stawce okazał się reprezentant Japonii Ryoyu Kobayashi, który poszybował na 129 metr, a tuż za nim uplasował się Karl Geiger (127,5 metra). To właśnie wyżej wspomniana dwójka wydaje się być głównymi faworytami tegorocznej edycji turnieju. Trzecie miejsce w kwalifikacjach zajęli ex aequo Halvor Egner Granerud (126,5 metra) oraz Johann Andre Forfang (132 metry).

W premierowym konkursie 70. Turnieju Czterech Skoczni zobaczymy pięciu reprezentantów Polski. W kwalifikacjach najlepiej z Biało-Czerwonych spisał się Jakub Wolny, który dzięki odległości 127,5 metra zakończył zawody na 13. miejscu. Pozostałe skoki naszych zawodników nie były już takie długie, lecz wystarczające na awans do zawodów. Piotr Żyła osiągnął rezultat 120 metrów i uplasował się na 24. pozycji. Dawid Kubacki skoczył 116 metrów (28. miejsce), a triumfator zeszłej edycji turnieju Kamil Stoch wylądował metr dalej i uplasował się na 37. pozycji. Miejsce w konkursie wywalczył również Paweł Wąsek, plasując się na 46. lokacie z odległością 112 metrów. Niestety z trudnymi warunkami nie poradził sobie Andrzej Stękała, któremu skok na 105,5 metra pozwolił na zajęcie odległej 60. pozycji.