Największe sukcesy w polskim sporcie w 2021 roku #9 - Jan-Krzysztof Duda z Pucharem Świata
GFHund/Wikimedia

Największe sukcesy w polskim sporcie w 2021 roku #9 - Jan-Krzysztof Duda z Pucharem Świata

  • Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 30.12.2021, 15:10

Kończący się rok okazał się wyjątkowym w karierze najlepszego polskiego szachisty, jakim jest Jan-Krzysztof Duda. Krakowianin w końcu przebił się do ścisłej światowej czołówki, prezentując wysoką formę na przestrzeni całego sezonu. Duda został w sierpniu pierwszym polskim zdobywcą Pucharu Świata FIDE, a w grudniu Mistrzem Europy w szachach błyskawicznych.

 

Początek roku nie był idealnym otwarciem dla Jana-Krzysztofa Dudu, który (obok Radosława Wojtaszka) reprezentował nasz kraj na turnieju Tata Steel Chess 2021. W rozgrywkach Duda przegrał dwa starcia, a pozostałe jedenaście kończyło się remisem, co pozwoliło Polakowi zając 10. miejsce w tabeli. Warto jednak pamiętać, że w tak prestiżowym turnieju udział brali najlepsi gracze z całego globu, a Jan-Krzysztof wypadł na tle większości z nich co najmniej solidnie. W dalszej części sezonu nasz szachista grał jednak coraz lepiej, a najwyższa forma przyszła w najlepszym momencie - podczas Pucharu Świata FIDE 2021 rozgrywanego na przełomie lipca i sierpnia w Soczi. W pierwszych trzech rundach krakowianin bez większych problemów wygrywał swoje pojedynki, dzięki czemu szybko awansował do 1/8 finału. Tam trudniejsze warunki naszemu zawodnikowi postawił Alexander Grischuk, ale po dogrywce to Duda awansował do ćwierćfinału. W nim Polak szybko rozprawił się z Viditem, by następnie zmierzyć się z najlepszym szachistom na świecie - Magnusem Carlsenem. Trzy pierwsze starcia kończyły się remisem, ale w decydującej partii to Jan-Krzysztof okazał się lepszy i po pokonaniu Mistrza Świata awansował do finału. W nim nasz reprezentant pewnie uporał się z Rosjaninem, Sergeyem Karjakinem i został tym samym pierwszym Polakiem w historii, który zdobył Puchar Świata FIDE.

 

Kolejne miesiące również były bardzo owocne dla naszego szachisty. W listopadzie Jan-Krzysztof Duda był jednym z pięciu graczy reprezentujących Polskę podczas drużynowych Mistrzostw Europy, w których nasza drużyna zdobyła brązowe medale, a sam Duda uzbierał pięć punktów w ośmiu grach. Z kolei w grudniu najlepszy polski szachista zwyciężył w Mistrzostwach Europy w szachach szybkich, czym wyraźnie podkreślił swoje kapitalne umiejętności w tym typie rozgrywek. Co jednak bardzo ważne, Jan-Krzysztof Duda swoją dobrą postawą w całym roku zapewnił sobie udział w turnieju kandydatów 2022, który daje możliwość rozegrania pojedynku o mistrzostwo świata w szachach klasycznych. Przyszły rok może być więc dla Jana-Krzysztofa jeszcze lepszy, tym bardziej że po ostatnich sukcesach wspiera go coraz większa liczba kibiców szachów w naszym kraju.

Marcin Weiss – Poinformowani.pl

Marcin Weiss

Zarywam noce dla amerykańskiej ligi NBA, ale moje sportowe zainteresowania wykraczają daleko poza koszykówkę. Skoki, żużel, tenis, snooker — zwyczajnie wszystko.