NBA: 50 punktów Browna, rekordowe triple-double Giddeya
Keith Allison/Wikimedia Commons

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 03.01.2022, 12:00

Jaylen Brown zdobył 50 punktów w wygranym po dogrywce spotkaniu przeciwko Orlando Magic, zostając tym samym siódmym zawodnikiem w barwach Celtics, którzy przekroczył barierę 50 oczek. Z kolei Josh Giddey w meczu przeciwko Dallas Mavericks zaliczył triple-double, zostając tym samym najmłodszym zawodnikiem w historii ligi z tym osiągnięciem, bijąc poprzedni rekord LaMelo Balla o blisko dwa miesiące.

Boston Celtics - Orlando Magic

Mecz pomiędzy Celtics Magic miał być raczej łatwym zwycięstwem dla ekipy gospodarzy. Co prawda w drużynie Ime Udoki brakowało Jaysona Tatuma, ale goście przyjechali do TD Garden bez kontuzjowanego Cole'a Anthony'ego, co stawiała jego kolegów z zespołu w trudnej sytuacji.

Pierwsza połowa meczu była bardzo trudna dla obu stron. Wystarczy powiedzieć, że Celtics trafiali na skuteczności 40% z gry, natomiast ich rywale radzili sobie jeszcze gorzej, trafiając ledwie 37,5% swoich rzutów. Solidny początek dla Magic zaliczył Wendell Carter Jr (15pkt/16zb/7as), który w pierwszej kwarcie uzbierał 7 punktów oraz 3 zbiórki. Skutecznie na grę środkowego przeciwników odpowiedział Marcus Smart (17pkt/7zb/7as/2blk), który już w pierwszych dwunastu minutach oddał aż siedem rzutów osobistych, kończąc odsłonę z 10 oczkami. W drugiej kwarcie kilka punktów dołożył od siebie Jaylen Brown (50pkt/11zb/4as/2blk), ale przewaga gospodarzy w przerwie wynosiła tylko trzy oczka.

Druga połowa rozpoczęła się od kapitalnej gry w ataku po stronie zespołu Jamahla Mosleya - goście trafili w trzeciej kwarcie aż 11 z 18 rzutów, zdobywając łącznie 35 punktów. Dodatkowo od stanu 57:61 Magic przeprowadzili serial punktowy 20:4, dzięki czemu wchodzili w ostatnią kwartę z zaliczką dwunastu oczek. Przewaga przyjezdnych utrzymywała się na tym poziomie przez kilka kolejnych minut, a po trafieniu Franza Wagnera na cztery minuty przed końcem meczu Magic prowadzili 96:82. Wtedy jednak mecz na dobre przejął Brown, który zdobył aż 21 oczek w decydującej kwarcie i zdołał doprowadzić swój zespół do remisu, a następnie dogrywki.

W dodatkowych pięciu minutach gospodarze nie dali rywalom najmniejszych szans, ograniczając ich do ledwie 27% z gry, samemu trafiając 5/8 prób rzutowych. Ostatecznie Boston Celtics wygrali 116:111, a Jaylen Brown został siódmym zawodnikiem w historii Celtics, który mógł się pochwalić przekroczeniem bariery 50 punktów w spotkaniu.

"Musieliśmy to wygrać. Nie było opcji, żebyśmy przegrali to spotkanie. To nie byłoby dobre. - powiedział po meczu Brown, który trafił dziewięć z dwunastu prób rzutowych w czwartej kwarcie, pozwalając Celtics wrócić do gry.

Pozostałe mecze

Grający w barwach Oklahoma City Thunder debiutant, Josh Giddey, przeszedł dzisiaj do historii NBA. Rozgrywający zapisał na swoim koncie 17 punktów, 13 zbiórek oraz 14 asyst, zostając tym samym najmłodszym graczem NBA z triple-double na koncie. Josh w momencie bicia rekordu miał 19 lat oraz 84 dni, bijąc tym samym ustanowiony rok temu rekord LaMelo Balla o 56 dni. Ciekawa końcówka spotkania miała miejsce w Sacramento, gdzie Kings podejmowali Heat. Przyjezdni walczyli o zwycięstwo do samego końca, ale ręka De'Aarona Foxa nie zadrżała na linii rzutów osobistych, zapewniając gospodarzom dwupunktowe zwycięstwo.

Komplet wyników minionej nocy:

Toronto Raptors - New York Knicks 120:105 (30:27, 26:18, 40:29, 24:31)

Fred VanVleet 35pkt/5zb/5as - Obi Toppin 19pkt/6zb/6as/2blk

Boston Celtics - Orlando Magic 116:111 (28:19, 17:23, 20:35, 35:23, 16:11 OT)

Jaylen Brown 50pkt/11zb/4as/2blk - Terrence Ross 33pkt/5zb/3prz

Cleveland Cavaliers - Indiana Pacers 108:104 (30:30, 28:26, 30:28, 20:20)

Evan Mobley 24pkt/9zb/4as - Domantas Sabonis 32pkt/13zb/7as

Sacramento Kings - Miami Heat 115:113 (26:18, 35:39, 29:33, 25:23)

De'Aaron Fox 24pkt/6zb/6as/2prz - Omer Yurtseven 22pkt/16zb

Oklahoma City Thunder - Dallas Mavericks 86:95 (22:26, 17:25, 25:22, 22:22)

Josh Giddey 17pkt/13zb/14as/4prz - Luka Doncić 14pkt/9zb/10as

Charlotte Hornets - Phoenix Suns 99:133 (27:36, 20:37, 27:33, 25:27)

LaMelo Ball 17pkt/3zb - Jalen Smith 19pkt/12zb/2blk

Los Angeles Lakers - Minnesota Timberwolves 108:103 (31:24, 26:30, 21:26, 30:23)