NBA: Ja Morant zapewnia szóste zwycięstwo z rzędu Grizzlies

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 05.01.2022, 04:45

Tylko pięć meczów zostało rozegranych minionej nocy na parkietach NBA. Zdecydowanie najwięcej emocji dostarczyło kibicom starcie w Cleveland, gdzie Memphis Grizzlies zwyciężyli 110:106 po kapitalnym trafieniu w końcówce Ja Moranta.

Cleveland Cavaliers - Memphis Grizzlies

Obie ekipy grają w obecnej kampanii zdecydowanie powyżej przedsezonowych oczekiwań. Podopieczni J.B. Bickerstaffa legitymują się bilansem 21-16, co dawało im piątą pozycję w Konferencji Wschodniej. Ich dzisiejsi rywale zajmowali z kolei czwarte miejsce w Konferencji Zachodniej z jeszcze lepszym bilansem 24-14. Co więcej, Grizzlies wygrali pięć poprzednich spotkań, a także dziewięć z ostatnich dziesięciu starć na wyjeździe.

Pierwsze trzy minuty gry należały do Cavaliers, którzy wyszli na prowadzenie 7:0 po trafieniu zza łuku Darius Garlanda (27pkt/4zb/10as) oraz dwóch rzutach Evana Mobleya (17pkt/8zb/2blk). Goście w końcu zdobyli jednak swoje pierwsze punkty, a w pierwszą odsłonę zakończyli ze stratą trzech oczek do przeciwników. Świetną kwartę dla swoich zespołów rozegrali Desmond Bane (3/3 z gry, 8 punktów) oraz Jarrett Allen (10 punktów, łącznie 22pkt/12zb/3blk). W drugiej odsłonie wynik przez długi czas nie zmieniał się, aż na pięć minut przed końcem połowy serial punktowy 8:0 przeprowadzili gospodarze, którzy następnie prowadzili 55:44. Końcówka odsłony to jednak całkowita dominacją Grizzlies, którzy zakończyli kwartę serialem 13:0 i na przerwę schodzili przy prowadzeniu 57:55.

Po zmianie stron obie ekipy miały ogromne problemy z odnalezieniem swojego rytmu po atakowanej stronie parkietu. Gospodarze w trzeciej kwarcie rzucali na fatalnej skuteczności 33% z gry, co goście zdołali przebić, trafiając ledwie 27% swoich rzutów. Mecz wciąż był bardzo wyrównany, co zwiastowało niemałe emocje w ostatniej odsłonie. W decydującej kwarcie ze zdecydowanie lepszej strony zaprezentowali się gracze Taylora Jenkinsa, którzy trafiali na skuteczności o 20% wyższej niż ich rywale. Pomimo tego Memphis wciąż nie potrafiło odskoczyć od Cavs, a po trafieniu Mobleya na 36 sekund przed końcem czasu na tablicy wyników mieliśmy remis 104:104. Wtedy jednak piłkę w swoje ręce wziął Ja Morant (26pkt/5zb/6as/2prz/2blk), który najpierw trafił bardzo trudny lay-up nad obrońcą, a następnie przechwycił piłkę i dorzucił kolejne dwa oczka, zapewniając Grizzlies cztery punkty przewagi. W końcówce sytuacja nie uległa już zmianie i Memphis Grizzlies pokonali Cleveland Cavaliers 110:104.

"Pod koniec spotkania chce być tym zawodnikiem, który podejmuje decyzje. To ode mnie zależy, czy wykonam właściwe zagranie - wjazd pod kosz i rzut, czy może oddanie piłki do lepiej ustawionego kolegi." - podsumował końcówkę w swoim wykonaniu Ja Morant.