Liga Europejska EHF: porażka Zagłębia na inaugurację fazy grupowej
fotoandrus.pl

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 09.01.2022, 17:31

W meczu 1. kolejki Ligi Europejskiej EHF szczypiornistki MKS-u Zagłębia Lubin mierzyły się na wyjeździe z CS Minaur Baia Mare. Po wyrównanym spotkaniu podopieczne Bożeny Karkut musiały uznać wyższość rywalek, przegrywając 32:34.

Rumuński zespół przystępował do tego starcia po trzech ligowych porażkach z rzędu. Natomiast niedzielna konfrontacja rozpoczęła się bardzo dobrze dla gospodyń, które po szybkim ataku wykończonym przez Ance Polocoser prowadziły 2:0. W kolejnych akcjach mistrzynie Polski dążyły do zniwelowania strat i dzięki aktywnej grze w obronie wyrównały stan rywalizacji. W 7. minucie dzięki trafieniu Adrianny Górnej na tablicy wyników widniał rezultat 4:4. Później lubinianki poszły za ciosem i wskutek celnego rzutu Adrianny Górnej miały dwie bramki przewagi (7:5). Radość nie trwała jednak długo, ponieważ w 13. minucie Cristina Laslo minęła defensywę Zagłebia i doprowadziła do remisu 8:8. W kolejnym fragmencie obserwowaliśmy zaciętą walkę, a obie drużyny dosyć skutecznie wykańczały swoje akcje. W 21. minucie Karolina Kochaniak-Sala nie wykorzystała rzutu karnego, kilkanaście sekund później Asuka Fujita przelobowała Monikę Wąż, dzięki czemu drużyna z Baia Mare odskoczyła na dwa trafienia (13:11). Wicemistrzynie Rumunii wykorzystały słabszą dyspozycję rywalek i w końcówce pierwszej części powiększyły różnicę. Ostatecznie na półmetku rywalizacji podopieczne Raula Fotonei prowadziły 18:14.

Na początku drugiej części ekipa prowadzona przez Bożenę Karkut zmniejszyła straty, a po skutecznych rzutach Joanny Drabik i Kingi Jakubowskiej na tablicy wyników widniał rezultat 18:16. Gospodynie błyskawicznie odbudowały różnicę i w 35. minucie dzięki bramce Alexandry Severin prowadziły 21:17. Po fatalnym błędzie w rozegraniu rumuńskiej ekipy bezlitośnie wykorzystanym przez Darię Zawistowską mistrzynie Polski ponownie zbliżyły się do rywalek na dwa trafienia (23:21). W kolejnych akcjach świetnie spisywała się Monika Wąż. Dzięki interwencjom bramkarki lubinianki miały kilka znakomitych okazji do złapania kontaktu z przeciwniczkami, lecz raziły nieskutecznością. Miejscowe skrzętnie to wykorzystały, a w 47. minucie dzięki dobrej akcji Jarosławy Burlaczenko różnica wzrosła do trzech bramek (26:23). "Miedziowe" nie spuściły głów i walczyły o zniwelowanie strat. W 54. minucie po rzucie przez całe boisko Adrianny Górnej przyjezdne dopięły swego, doprowadzając do remisu 29:29. O losach tego starcia miała zadecydować końcówka. Dzięki bramkom Jeleny Lavko i Asuki Fujity gospodynie prowadziły 31:29. Podopieczne Raula Fotonei nie oddały tej przewagi do ostatniej syreny, zwyciężając 34:32. Najskuteczniejszą zawodniczką Zagłębia w tym spotkaniu była Emilia Galińska, która zapisała na swoim koncie siedem trafień.

W następnej kolejce Ligi Europejskiej EHF szczypiornistki CS Minaur Baia Mare zagrają na wyjeździe z SG BBM Bietigheim (15 stycznia, 16:00). Natomiast MKS Zagłębie Lubin podejmie Les Neptunes de Nantes (16 stycznia, 16:00).

CS Minaur Baia Mare - MKS Zagłębie Lubin 34:32 (18:14)

CS Minaur Baia Mare: Enache, Pandzić - Popa 7, Laslo 7, Fujita 6, Lavko 5, Burlaczenko 4, Severin 3, Cioca 1, Polocoser 1, David, Kerekes, Tanasie, De Souza, Tirle.

MKS Zagłębie Lubin: Wąż, Drzemicka - Galińska 7, Górna 5, Jakubowska 5, Zawistowska 4, Kochaniak-Sala 4, Milojević 3, Machado Matielli 2, Drabik 2, Hartman, Grzyb, Łabuda, Miłek.