EBL: pewne zwycięstwo Zastalu, świetny występ Nenadica.
Tomasz Browarczyk/Enea Zastal

• Data publikacji: 12.01.2022, 19:52

W pierwszym spotkaniu dziewiętnastej kolejki Energa Basket Ligi zespół Zastalu Zielona Góra pokonał u siebie King Szczecin 87:71. Świetny mecz w barwach gospodarzy rozegrał Nemanja Nenadić, który zakończył starcie z 25 punktami na koncie. Zwycięstwo pozwoliło zielonogórzanom przeskoczyć dzisiejszego rywala w ligowej tabeli.

Pierwsze minuty gry były bardzo jednostronne - koszykarze Zastalu kompletnie nie radzili sobie po atakowanej stronie parkietu, przez co po pięciu minutach to King znajdował się na prowadzeniu 11:2. Na odpowiedź podopiecznych trenera Olivera Vidina nie trzeba było długo czekać i już po chwili było 12:13. Świetnie w ofensywie prezentował się Devoe Joseph, który był autorem ośmiu oczek dla gospodarzy. Ostatnie minuty kwarty to z kolei jeszcze jedna seria gości, na koniec której King prowadził 24:16. Drugą odsłonę obie ekipy rozpoczęły od zdecydowanie lepszy gry w ataku, co natychmiast przełożyło się na wyższe zdobycze punktowe oraz większą atrakcyjność meczu. Już w pierwszych czterech minutach odsłony trzynaście oczek dla Zastalu zdobył Nemanja Nenadić, dzięki czemu strata jego ekipy zmniejszyła się do dwóch punktów, a o przerwę na żądanie poprosił trener Arkadiusz Miłoszewski. W kolejnych akcjach obie drużyny prezentowały bardzo podobny poziom, a pierwsze połowa zakończyła się remisem 47:47.

Po zmianie stron oba zespoły powróciły niestety do mniej skutecznej koszykówki, a tempo meczu wyraźnie spadło. W barwach gospodarzy kilka punktów zapisał na koncie Andrzej Mazurczak, na co skutecznie odpowiadał Sherron Dorsey-Walker. Ostatecznie o minimalnej przewadze Zastalu zadecydowały ostatnie minuty trzeciej odsłony, po której gospodarze prowadzili 66:61. Początek czwartej kwarty to z kolei podtrzymanie serialu punktowego przez koszykarzy Vidina, którzy zdobyli siedem pierwszych punktów i na pięć minut przed końcem czasu gry prowadzili różnicą dwunastu oczek. Pierwsze punkty dla gości zdobył dopiero w połowie decydującej odsłony Thomas Davis, ale na zerwanie się do odrabiania strat było już za późno. Chwilę później Zastal przeprowadził kolejną serię 10:0 i stało się jasne, że zielonogórzanie już tego meczu nie oddadzą. W ostatnich minutach nic się już nie zmieniło i Zastal Zielona Góra wygrał 87:71. Bohaterem zielonogórzan był Nenadić, który zakończył mecz z dorobkiem 25 punktów.

Enea Zastal BC Zielona Góra - King Szczecin 87:71 (16:24, 31:23, 19:14, 21:10)

Zastal: Nenadić 25, Apić 15, Mazurczak 11, Joseph 10, Żołnierewicz 9, Zyskowski 6, Sulima 5, Meier 4, Szymański 2, Brembly

King: S. Davis 19, Matczak 18, Dorsey-Walker 14, T. Davis 11, Kikowski 4, Bartosz 3, Kroczak 2