NBA: Cavs i Lakers ze zwycięstwami w MLK day
Erik Drost

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 18.01.2022, 07:00

17 stycznia, to szczególny dzień dla całej Ameryki. To właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Martina Luthera Kinga, upamiętniający laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Jest to dzień wolny od pracy w Stanach Zjednoczonych, a mecze NBA zaczynają się o wcześniejszej, przyjaznej europejskim kibicom porze.

Cleveland Cavaliers - Brooklyn Nets

Jako jeden z hitów tego szczególnego dnia zapowiadane było starcie pomiędzy Cleveland Cavaliers, a Brooklyn Nets. Goście przystępowali do meczu z Kyrie Irvingiem w składzie, ale już bez kontuzjowanego Kevina Duranta - skrzydłowy zespołu lekko uszkodził więzadła poboczne w lewym kolanie i będzie zmuszony do opuszczenia minimum sześciu tygodni gry.

Spotkanie przez cały czas było niesamowicie zacięte oraz wyrównane. Wystarczy powiedzieć, że ekipy zmieniały się na prowadzeniu aż 16-krotnie, a żadna z drużyn nawet na moment nie zdołała osiągnąć dwucyfrowej przewagi. Pierwsze minuty nieznacznie lepiej rozegrali gracze Steve'a Nasha, którzy po siedmiu minutach prowadzili 22:14, ale gospodarze szybko odrobili straty i na koniec pierwszej kwarty przegrywali ledwie jednym oczkiem. Duża w tym zasługa Dariusa Garlanda (22pkt/6zb/12as/2prz) - rozgrywający Cavs świetnie wszedł w mecz, zdobywając w pierwszych dwunastu minutach gry 12 punktów oraz rozdając 4 asysty. W drugiej odsłonie obie drużyny utrzymały wysokie skuteczności z gry - w całej połowie nieznacznie lepsi byli gracze Cavaliers (53% vs 51%). To właśnie ta minimalnie wyższa skuteczność rzutowa sprawiła, że to podopieczni J.B. Bickerstaffa schodzili na przerwę z przewagą sześciu oczek.

Po zmianie stron przez długi czas obraz gry był bardzo podobny. Gospodarze wciąż utrzymywali prowadzenie, ale nie byli w stanie odskoczyć z nim na bezpieczną przewagę. Wykorzystał to Kyrie Irving (27pkt/7zb/9as), który rozegrał świetną odsłonę, notując w niej 14 punktów oraz 3 asysty. Siedem z czternastu oczek rozgrywający Nets zdobył w ostatnich 70 sekundach kwarty, dzięki czemu zapewnił swojej ekipie prowadzenie 88:87. W decydującej odsłonie cała gra ofensywna przyjezdnych zaliczyła jednak upadek, a ich skuteczność z poziomu 55% spadła na fatalne 30% w ostatnich dwunastu minutach. Gospodarze nie mieli najmniejszych problemów z wykorzystaniem słabości rywala i bardzo szybko odzyskali prowadzenie, a następnie utrzymali je do końca spotkania. Ostatecznie Cleveland Cavaliers pokonali Brkoolyn Nets 114:107.

"Najbardziej imponującą rzeczą jest to, że udało na się zatrzymać graczy Nets na 19 punktach w ostatniej kwarcie." - powiedział po spotkaniu zadowolony z gry swoich podopiecznych J.B. Bickerstaff.

Los Angeles Lakers - Utah Jazz

Ostatnim meczem rozgrywanym tego dnia było starcie w Crypto.com Arena w Los Angeles, gdzie miejscowi Lakers podejmowali Utah Jazz. W barwach gospodarzy wciąż brakowało kontuzjowanego Anthony'ego Davisa, natomiast goście przystępowali do gry w najmocniejszym zestawieniu.

Początek spotkania był bardzo wyrównany, a obie ekipy grały na dobrej - 50-procentowej skuteczności z gry. Zupełnie inaczej wyglądała druga kwarta, w której Lakers zatrzymali podopiecznych Quinna Snydera na 26% z gry, samemu utrzymując poziom gry w ataku. To właśnie dlatego jeszcze przed przerwą gospodarzom udało się wypracować dwucyfrową przewagę, która wynosiła jedenaście oczek. Największym "highlightem" pierwszej połowy był na pewno kosmiczny wsad Russella Westbrooka (15pkt/8zb/3as), który splakatował Rudy'ego Goberta, trzykrotnego obrońcę roku, z faulem Francuza. Ostatecznie po 24 minutach Jeziorowcy prowadzili 52:46.

Na drugą połowę gracze Jazz wyszli podwójnie zmotywowani i od samego początku narzucili rywalom wyższą intensywność gry w defensywie. Dzięki temu już po kilku minutach całe straty zostały odrobione, a na koniec trzeciej kwarty do nawet Utah znalazło się na prowadzeniu 78:72. Ostatnie dwanaście minut to z kolei popisał będącego w Lakers na 10-dniowym kontrakcie Stanleya Johnsona (15pkt/5zb/3as/2blk). Skrzydłowy gospodarzy w samej czwartej kwarcie zapisał na koncie 10 punktów oraz 4 zbiórki, trafiając do tego 5/6 prób z gry. To właśnie jego akcje pozwoliły drużynie przeprowadzić serial punktowy 13:0, który przywrócił Lakers na prowadzenie. W kolejnych minutach podopieczni Franka Vogela zdołali utrzymać minimalną przewagę i zwyciężyć 101:95.