Kombinacja norweska - PŚ: zwycięstwo Lampartera, odległe miejsca Polaków
Flawia Krawczyk

• Dodał: Mateusz Czuchra
  • Data publikacji: 15.01.2022, 15:05

Johannes Lamparter zwycięzcą zawodów Pucharu Świata w Klingenthal. Austriak tym samym zrównał się punktami w klasyfikacji generalnej z nieobecnym liderem, Jarlem Magnusem Riiberem. Pozostałe miejsca na podium zajęli Kristjan Ilves i Ryota Yamamoto. W sobotniej rywalizacji udział brało dwóch reprezentantów Polski. Szczepan Kupczak zajął 33. miejsce, natomiast Andrzej Szczechowicz zakończył zawody na 46. pozycji.

Mimo, że Kristjan Ilves nie oddał najdłuższego skoku w konkursie, to został sklasyfikowany na pierwszym miejscu. Estończyk wylądował na 140 metrze, a dzięki mniejszej ilości punktów odjętych za korzystne warunki wyprzedził Ryote Yamamoto i Johannesa Lampartera, którzy zanotowali lepsze odległości niż Ilves. Wspomniany Japończyk (142.5 m) uzyskał o 0.3 punktu mniej niż lider po serii skoków, co przyczyniło, że do biegu przystąpił ze stratą jednej sekundy. Natomiast Austriak (142 m) do 25-latka stracił 2.2 punktów, a to ze względu na niższe noty za styl. Lamparter jednak do biegu przystąpił po 9 sekundach za Ilvesem. W serii skoków nie popisali się polscy kombinatorzy. Szczepan Kupczak, po skoku na odległość 120 metrów został skalsyfikowany na 29. miejscu, a Andrzej Szczechowicz po najkrótszym skoku w zawodach uplasował się na ostatnim, 49. miejscu.

Wyniki serii skoków

Już na pierwszym punkcie kontrolnym po przebiegnięciu 1100 metrów na czele znajdowało się trzech zawodników, którzy zajęli czołowe pozycje w serii skoków. Johannes Lamparter, Ryota Yamamoto i Kristjan Ilves wspólnymi siłami wypracowywali przewagę nad pozostałymi kombinatorami. Za ich plecami toczył się zażarty pościg, ale ostatecznie zakończył się niepowodzeniem. Czołowa trójka na sprinterskim finiszu rozstrzygnęła kolejność na podium w sobotnich zawodach. Jako pierwszy linię mety przekroczył Johannes Lamparter, który jednocześnie zrównał się ilością punktów z dotychczasowym liderem klasyfikacji generalnej, Jarlem Magnusem Riiberem. Na drugim miejscu zawody ukończył Kristjan Ilves, natomiast na trzecim miejscu uplasował się Ryota Yamamoto. Szczepan Kupczak, który przez długi czas utrzymywał się w grupie na granicy trzeciej i czwartej dziesiątki, finalnie finiszował na 33. miejscu. Na 46. lokacie rywalizacje w Klingenthal zakończył Andrzej Szczechowicz.