Bobsleje - PŚ/ME: Francesco Friedrich najlepszy w Sankt Moritz
Sandro Halank, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 15.01.2022, 15:51

Na zakończenie Pucharu Świata w Sankt Moritz swoją dominację potwierdził Francesco Friedrich, który zwyciężył w rywalizacji dwójek wraz z Thortsenem Margisem. Podium uzupełnili Justin Kripps, który ustanowił nowy rekord toru (1:05.80) oraz Felix Lochner.

Już w pierwszym ślizgu Friedrich pokazał, że nie ma zamiaru oddać sobotniego triumfu. Jako jedyny zszedł poniżej minuty i sześciu sekund (1:05.89). O wiele ciekawiej wyglądała sytuacja na kolejnych miejscach. Po pierwszym przejeździe za Friedrichem sklasyfikowany został Lochner. Przewaga Niemca nad kolejnymi zawodnikami nie było zbyt duża, gdyż trzeci Kripps tracił 0.01 sekundy, a czwarty Rotislav Gaitiukevich 0.04 sekundy. Następnie w tabeli sklasyfikowani zostali Oskars Kibermanis, Brad Hall oraz Yunjong Won, lecz ich strata do podium wynosiła ponad 0.1 sekundy.

W drugiej części rywalizacji czekały na nas wielkie emocje. Won nie przejechał zbyt dobrze i ledwo utrzymał siódmą lokatę, gdyż wyprzedził Christopha Hafner o 0.01 sekundy. Taki sam czas uzyskali Hall i Kibermanis (1:06.00), lecz to nie wystarczyło, aby awansować w klasyfikacji. Do czwartego Gaitiukevicha stracili 0.1 sekundy. Rosjanin również nie uzyskał wystarczająco dobrego czasu i musiał zadowolić się miejscem tuż za podium. Rekord toru uzyskał Justin Kripps i poważnie zagroził Friedrichowi. Niemiec jednak uzyskał słabszy czas zaledwie o 0.07 sekundy, dzięki czemu mógł cieszyć się z kolejnego zwycięstwa.

Na pocieszenie Gaitiukevich mógł zadowolić się wywalczonym brązowym medalem w ramach Mistrzostw Europy. Złoto przypadło Friedrichowi, a srebro Lochnerowi. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Franscesco Friedrich (1703 punkty). Warto zaznaczyć, że Niemiec zwyciężył 7/8 zawodów. Raz w Siguldzie zajął dwunastą lokatę. Na podium znaleźli się również Justin Kripps (1530 punktów) oraz Rotislav Gaitiukevich (1521 punktów).