EBL: domowa wygrana Zastalu
Andrzej Romański / EBL

• Dodał: Andrzej Kacprzak
  • Data publikacji: 20.01.2022, 19:30

W jedynym czwartkowym meczu Energa Basket Ligi Zastal Zielona Góra pokonał na własnym parkiecie Start Lublin 85:70. Dzięki wygranej klub z Zielonej Góry wspiął się na trzecie miejsce w tabeli.

Zdecydowanym faworytem spotkania była ekipa gospodarzy, która znajdywała się w ścisłej czołówce Energa Basket Ligi. Rywalem zielonogórzan była ekipa Startu Lublin, która w tabeli wyprzedza jedynie zespół GTK Gliwice.

Mimo olbrzymiej różnicy w zestawieniu Energa Basket Ligi mecz wcale nie przebiegał pod dyktando miejscowych. Gracze Zastalu co prawda rozpoczęli mecz od ośmiopunktowego prowadzenia, jednak jeszcze przed końcem pierwszej kwarty goście zniwelowali stratę do zaledwie trzech punktów. W drugiej kwarcie obraz gry nie uległ zmianie, inicjatywa pozostawała po stronie zielonogórzan, jednak nie byli oni w stanie odskoczyć na wyraźną odległość od rywali. Pierwsza połowa zakończyła się z pięciopunktową różnicą na korzyść gospodarzy. Wynik po pierwszej części spotkania był bardzo niski (38:33) co wynikało ze słabej skuteczności obu zespołów, które z trudem przekroczyły skuteczność na poziomie 40% rzutów z gry.

Po zmianie stron wszystko uległo zmianie. Zastal coraz mocniej podkreślał swoją przewagę na boisku, co wynikało przede wszystkim z poprawy wspomnianej już skuteczności rzutów z gry. Jeszcze w trzeciej kwarcie różnica między zespołami przekroczyła dziesięć punktów. Miejscowi na tym nie poprzestali i rozbudowali swoją przewagę do piętnastu punktów już na początku ostatniej odsłony spotkania. Stało się wówczas jasne, że to ekipa Zastalu wyjdzie z tego starcia zwycięsko. Mecz zakończył się wynikiem 85:70 dla gospodarzy, którzy awansowali tym samym na trzecie miejsce w tabeli. Start zanotował natomiast czwartą porażkę w pięciu ostatnich spotkaniach i zajmuje trzynastą lokatę w tabeli Energa Basket Ligi.

Zastal Zielona Góra - Start Lublin 85:70 (17:14, 21:19, 20:13, 27:24)

Zastal: Zyskowski 17, Apic 15, Mazurczak 14, Joseph 10, Nenadic 9, Żołnierewicz 6, Brembly 5, Meier 5, Sulima 4

Start: Taylor 16, Melvin 12, Dziemba 10, Scott 7, Wilson 6, Pelczar 5, Ciechociński 4, Carter 3, Jeszke 3, Stopieryński 2, Szymński 2, Obarek