Futsal - ME: emocje, pogromy i debiuty - podsumowanie 1. kolejki fazy grupowej

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 22.01.2022, 19:00

W środę w Holandii rozpoczęły się mistrzostwa Europy w futsalu. Od tego czasu najlepsze drużyny Starego Kontynentu rozegrały pierwszą serię gier w fazie grupowej. Pomimo ambitnej postawy swój mecz przegrali reprezentanci Polski, jednak w innych grupach nie brakowało emocji i niespodzianek.

A co konkretnie działo się w meczach poszczególnych grup? Zapraszamy.

GRUPA A

W pierwszym spotkaniu w drodze do obrony mistrzowskiego tytułu, Portugalczycy zmierzyli się z reprezentacją Serbii. Choć do zawodnicy z Półwyspu Iberyjskiego  byli zdecydowanym faworytem, 16. drużyna rankingu FIFA w futsalu rozpoczęła bez kompleksu, prowadząc 2:0 już po siedmiu minutach. Do przerwy jednak obrońcy tytułu zdołali wyrównać, a w drugiej połowie bramki Jesusa oraz Paco spowodowała, że to aktualni mistrzowie Europy i Świata zainkasowali pierwsze punkty. W drugim meczu niespodzianka stała się faktem, bowiem zawodnicy z Ukrainy dość niespodziewanie ulegli Holendrom 2:3. Na uwagę zasługuje pierwsza część drugiej połowy, kiedy futsaliści z kraju tulipanów odskoczyli rywalom, zdobywając wszystkie trzy gole. Pomimo walki do końca spotkania, Ukraińców stać było tylko na bramkę kontaktową, dzięki czemu to gospodarze turnieju cieszyli się po końcowym gwizdku.

Serbia – Portugalia 2:4

Holandia – Ukraina 3:2

GRUPA B

W obu spotkaniach tej grupy padło wiele bramek, jednak faworyci zaliczyli delikatne wpadki. Kazachstan, jedna z czołowych drużyn Europy do końca musiała drżeć o wynik z niżej notowaną Słowenią, doprowadzając do remisu w samej końcówce. Na pewno duży wpływ na to miała czerwona kartka dla Alberta Akablikova. Drużyna z Bałkanów grali bez kompleksów, dość niespodziewanie wychodząc na prowadzenie 4:2 siedem minut przed końcem meczu. Kazachowie pokazali jednak jakość, jednak remis ze Słowenią na pewno traktują jako wpadkę. Na ich szczęście sporo problemów mieli także Włosi, którzy również w samej końcówce uratowali remis z Finlandią. Takie wyniki zwiastują wielkie emocje w kolejnych spotkaniach.

Kazachstan – Słowenia 4:4

Włochy – Finlandia 3:3

GRUPA C

Od mocnego uderzenia rozpoczęli tegoroczne Euro brązowi medaliści poprzednich mistrzostw, Rosjanie, którzy bez większych problemów rozbili debiutujących na mistrzostwach Europy Słowaków aż 7:1 (więcej TUTAJ) i objęli prowadzenie w „polskiej grupie”. Na nieszczęście kibiców nad Wisłą, nasza reprezentacja rozpoczęła turniej od porażki. Pomimo ambitnej postawy lepsi okazali się Chorwaci, którzy zwyciężyli 3:1, a więcej na temat meczu Polaków przeczytają Państwo TUTAJ.

Rosja – Słowacja 7:1

Polska – Chorwacja 1:3

GRUPA D

W jednym z ciekawszych meczów pierwszej serii gier było starcie Gruzinów z Azerbejdżanem. Ostatecznie dość niespodziewanie lepsi okazali się ci pierwsi, dla których było to pierwsze spotkanie w historii na turnieju mistrzowskim takiej rangi. Kluczem do zwycięstwa okazało się zdobycie przez Gruzję dwóch bramek w drugiej części spotkania, nie pozwalając rywalom zdobyć ani jednej. Zwycięstwo na inaugurację zanotowała też Hiszpania. Aktualni liderzy rankingu FIFA oraz srebrni medaliści poprzednich mistrzostw nie dali żadnych szans kolejnemu debiutantowi – Bośni i Hercegowinie. Jedni z faworytów całego turnieju niepodzielnie rządzili na parkiecie. Dla Bośniaków sam awans na mistrzostwa Europy jest dużym sukcesem, w związku z czym wynik nie mógł być inny niż wysokie zwycięstwo faworyta.

Gruzja – Azerbejdżan 3:2

Hiszpania – Bośnia i Hercegowina 5:1

Na kolejne podsumowanie mistrzostw Europy w futsalu zapraszamy już za kilka dni, po kolejnej kolejki fazy grupowej.