Biathlon - MEJ: Jan Guńka z brązowym medalem!

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 23.01.2022, 20:00

Niedziela przyniosła ostatnie zmagania w biathlonowych Mistrzostwach Europy Juniorów w Pokljuce. Rewelacyjnym występem w biegu pościgowym panów rywalizację zakończył Jan Guńka, zdobywając brązowy medal. Złoto w tej specjalności wywalczyli Niemka Selina Grotian i Francuz Paul Fontaine.

Na początku na trasie pojawiły się panie, gdzie złoto wywalczyła Selina Grotian. Choć Niemka, która okazała się również najlepsza w sprincie, zanotowała na drugim strzelaniu dwa pudła, nie przeszkodziło jej to w wywalczeniu drugiego mistrzowskiego tytułu. Druga do mety dobiegła Jeanne Richard z Francji, która również pudłowała dwukrotnie i zanotowała ponad 20-sekundową stratę do tryumfatorki. Podium uzupełniła kolejna Niemka, Lisa Maria Spark, która myliła się tylko raz. Czołówkę uzupełniły brązowa medalistka ze sprintu Finka Noora Kaisa Keranen, Lea Rothschopf z Austrii oraz Anastazija Batmanowa z Rosji.

W rywalizacji pań mieliśmy tylko jedną Polkę, a konkretnie startującą z numerem 57. Barbarę Skrobiszewską. Choć na strzelnicy nie było najgorzej, bowiem pudłowała ona trzykrotnie, dyspozycja biegowa nie pozwoliła jej zanotować znacznego skoku w klasyfikacji. Ostatecznie zajęła ona 48. lokatę z prawie 7-minutową startą do najlepszej.

Pewne zwycięstwo w rywalizacji juniorów odniósł z kolei Paul Fontaine z Francji, który bezbłędne strzelanie poparł dobrą dyspozycją biegową, co pozwoliło mu wywalczyć złoty medal. Srebro powędrowało do Fina Otto Iveniusa, który co prawda zanotował trzy pudła na strzelnicy, ale odrobił to z nawiązką na trasie. Brąz wywalczył Polak, Jan Guńka, który mylił się dwukrotnie, ale zdołał wywalczyć honorowy medal dla Polski na tych mistrzostwach. Najlepszy polski junior bardzo udanie zakończył więc rywalizację w Pokljuce, choć przed czempionatem można było spodziewać się więcej po jego występie. Czołówkę uzupełnili George Coltea z Rumunii, najlepszy w sprincie Czech Jonas Marecek i Ivan Tulatsin z Białorusi.

Obok Guńki na trasie pojawili się jeszcze Marcin Zawół i Fabian Suchodolski. Pierwszy z nich mógł mieć szansę na dobry wynik, jednak uniemożliwiło mu to sześć niecelnych strzałów, co ostatecznie pozwoliło mu zająć i tak dobrą 24. lokatę. Suchodolski natomiast na strzelnicy zaprezentował się najlepiej z Biało-Czerwonych, pudłując tylko raz, ale znacznie słabsza dyspozycja biegowa przełożyło się na zajęcie przez niego 45. miejsca. Choć do rywalizacji w biegu pościgowym zakwalifikował się również Wojciech Janik, nie pojawił się on na starcie tego biegu.

Bieg na dochodzenie juniorek:

1. Selina Grotian (Niemcy) 33:45.5 (2)

2. Jeanne Richard (Francja) +25.5 (2)

3. Lisa Maria Spark (Niemcy) +34.5 (1)

4. Noora Kaisa Keranen (Finlandia) +1:36.8 (3)

5. Lea Rothschopf (Austria) +1:48.7 (3)

6. Anastazija Batmanowa (Rosja) +1:55.6 (3)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.