Podsumowanie lig: wielki hit dla Barcelony

• Data publikacji: 24.01.2022, 09:23

El Clasico było najważniejszym wydarzeniem tygodnia w europejskich rozgrywkach koszykarskich. Barcelona wygrała w Madrycie z Realem 85:75.

Liga hiszpańska

Liga ACB nadrabiała zaległości, głównie z 16. kolejki, aby wszystkie mecze pierwszej połowy sezonu rozegrać przed Pucharem Króla. Na przełożone El Clasico trzeba było czekać trzy tygodnie, ale było warto. Spotkanie w Wizink Centre przyniosło wiele emocji, nie tylko związanych z samym meczem, gdyż oficjalnie karierę zakończył Felipe Reyes, który jest legendą Realu. Jego byli koledzy z drużyny po pierwszej kwarcie prowadzili 24:18. W drugiej kwarcie Barca głównie dzięki Kyle'owi Kuriciowi przejęła prowadzenie - 30:28. W drugiej połowie po serii 8:1 goście zdobyli dwucyfrową przewagę - 61:51. Real walczył do końca, ale to koszykarze z Katalonii zachowali więcej zimnej krwi, a ważną trójkę trafił Nikola Mirotić. Barcelona triumfowała 85:75 i doprowadziła do drugiej porażki ekipy z Madrytu w sezonie. Po 17 punktów rzucili Sertac Sanli i Kyle Kurić.

Mecze z udziałem Adama Waczyńskiego (Casademont Saragossa) i AJ Slaughtera (Gran Canaria) zostały przełożone. Zaległe spotkania rozegrano także w środę, kiedy BAXI Manresa wygrała z Monbus Obradoiro. Zespół z Katalonii kilka dni później odrobił duże straty i pokonał MoraBanc Andora. Tym samym w tabeli plasuje się tuż za Barceloną. Ciekawie było także w Murcji, gdzie UCAM wygrał 88:86 z Lenovo Teneryfa.

MoraBanc Andora - BAXI Manresa 79:82

BAXI Manresa - Monbus Obradoiro 104:84 (15. kolejka)
Rio Breogan - Bitci Baskonia 89:83 (17. kolejka)

Liga niemiecka

Dwie kolejne porażki zanotował EWE Oldenburg, który zamyka tabelę Bundesligi. Najpierw przegrał 82:87 z Syntainics Mitteldeutscher, a w weekend 86:97 z Crailsheim Merlins. Michał Michalak zdobył odpowiednio 20 i 10 punktów. Nadal pauzuje Oliver Wurzburg. Drużyna Tomasza Gielo spadła na przedostatnią lokatę w tabeli. W hicie Alba Berlin po emocjonującej końcówce przegrała 75:76 z MHP Riesen Ludwigsburg.

Syntainics Mitteldeutscher - EWE Oldenburg 87:82
Crailsheim Merlins - EWE Oldenburg 97:86
Alba Berlin - MHP Riesen Ludwigsburg 75:76

Liga VTB

Dodajmy, że we Włoszech problemy z koronawirusem ma ponownie NutriBullet Treviso. Zespół Michała Sokołowskiego nie zagrał w niedzielę z Armanim Exchange Mediolan. W lidze VTB zaś polskich kibiców najbardziej interesował mecz Zastalu Zielona Góra z Unicsem Kazań. Polska drużyna miała dużą przewagę nad euroligowym rywalem, ale ostatecznie przegrała 80:85. Tydzień temu w wielkim hicie Zenit St. Petersburg po powrocie do gry pokonał 81:68 CSKA Moskwa.

Liga francuska

Dwie porażki nie pomogły Le Portel w opuszczeniu ostatniego miejsca w tabeli. Drużyna Mateusza Wojciechowskiego przegrała 82:98 z Nanterre i 72:86 z Dijon. Polski koszykarz zdobył 14 i 4 punkty. Gravelines-Dunkierka pokonało na wyjeździe 102:77 Chalons-Reims.

Liga ABA

Mega Basket Belgrad sprawiło dużą niespodziankę w zaległym meczu ligi adriatyckiej. W derbach pokonało po trójce Smitha 93:90 Partizan. Aleksander Balcerowski nie zagrał w tym meczu, podobnie jak w przegranym spotkaniu z Borac 85:91.