Biathlon - ME: Gwizdoń i Filip najlepszymi Polakami w biegu indywidualnym
Marcus Cyron / Wikimedia commons

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 26.01.2022, 19:20

Ostatnim akcentem biathlonowym przed igrzyskami olimpijskimi są Mistrzostwa Europy w Arber. W środę zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w biegach indywidualnych. Najlepsi okazali się Evgeniia Burtasova oraz Sverre Dahlen Aspenes. Wśród Polaków najlepiej zaprezentowali się Magdalena Gwizdoń oraz Wojciech Filip.

Rywalizacja kobiet została zdominowana przez Rosjanki. Złoty medal zagwarantowało bezbłędne strzelanie i całkiem dobry bieg. Warunki te spełniła Evgeniia Burtasova. Rosjanka pokonała trasę w Arber o 12.1 sekundy szybciej od drugiej na mecie Alinie Stremous. Mołdawiankę można kojarzyć między innymi ze startów w Pucharze Świata oraz świetnych występów podczas ostatniego weekendu w Antholz-Anterselvie. Tym razem popełniła jeden błąd na strzelnicy, który kosztował ją złoty medal. Podium uzupełniła Natalia Gerbulova, która tak jak jej rodaczka była bezbłędna. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Elisa Gasparin, Janina Hettich, czy Anastasia Merkuszyna. Najlepiej z Polek wypadła Magdalena Gwizdoń, która z dwiema karnymi rundami zajęła 32. pozycję. Start ukończyły również Joanna Jakieła (44.), Natalia Tomaszewska (67.) oraz Patrycja Stanek (89.).

Wśród mężczyzn złoto wywalczył Sverre Dahlen Aspenes, który podobnie jak Burtasova był bezbłędny na strzelnicy. Srebro przypadło zwycięzcy ostatniego biegu indywidualnego w Pucharze Świata, czyli Antonowi Babikowi. Rosjanin również nie popełnił żadnego błędu na strzelnicy, lecz biegowo przegrał z Norwegiem na trasie. Brąz wywalczył Matthias Dorfer, lecz Niemiec do zwycięzcy stracił ponad minutę, pomimo że również był bezbłędny. Najlepszym z Polaków był Wojciech Filip, który dwukrotnie popełnił błąd na strzelnicy i ukończył start na 53. pozycji. Do Aspenesa stracił jednak prawie siedem minut. Na dalszych miejscach zakończyli zmagania Andrzej Nędza-Kubiniec (65.), Łukasz Szczurek (69.) oraz Przemysław Pancerz (85.).