Saneczkarstwo - MŚJ: za nami juniorski czempionat w Winterbergu
Sandro Halank, CC BY-SA 4.0

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 29.01.2022, 16:41

W ostatnich dniach na torze w Winterbergu odbywały się mistrzostwa świata juniorów w saneczkarstwie. Na starcie oczywiście nie zabrakło polskiej kadry.

Pierwszego dnia zmagań odbywała się rywalizacja kobiet w dwójkach oraz mężczyzn w jedynkach. W tej pierwszej konkurencji Nikola Domowicz oraz Dominika Piwkowska uplasowały się na ósmej lokacie. Nasze reprezentantki do zwyciężczyń Luisy Romanenko i Pauline Patz straciły blisko 2,5 sekundy. Poza niemiecką dwójką na podium znalazły się jeszcze dwie łotewskie. Lepszą z nich była para Marta Robezniecie/Kitija Bogdanova, którym do zdobycia złota zabrakło 0,049 sekundy. Trzecie miejsce zajęły Viktorija Ziedina i Selina Zvilna.

W jedynkach męskich na starcie stanęło dwóch Polaków. Mateusz Karaś zajął 17. miejsce, a Arkadiusz Trójga był 19. Pewny złoty medal wywalczył Matwiej Perestoronin, który był najlepszy w obu ślizgach. Nad drugim Florianem Muellerem miał blisko pół sekundy zapasu. Natomiast sam Muellerem stoczył wyrównaną walkę o srebro z Matthew Greinerem. Niemiec z Amerykaninem wygrał o zaledwie 0,008 sekundy.

Niestety w rywalizacji kobiecych jedynek dalekie lokaty zajęły Dominika Piwkowska i Anna Bryk. Polki uplasowały się odpowiednio na 28. oraz 30. pozycji, przez co nie wzięły nawet udziału w drugim ślizgu. Złoto padło łupem reprezentantki gospodarzy Jessici Degenhardt. Niemka po pierwszym przejeździe miała 0,008 sekundy zapasu nad Sofią Mazur, ale w drugim przejeździe udowodniła, że jest najlepsza i wygrała z blisko 0,1 sekundy przewagi. Najniższy stopień podium padło łupem Merle Frassel.

Na zakończenie mistrzostw odbyła się sztafeta. Polska w składzie Anna Bryk, Mateusz Karaś oraz Nikola Domowicz z Dominiką Piwkowską w dwójce uplasowała się na dziewiątej lokacie. Bliskie było zajęcie ósmego miejsca, ale nasza kadra do nowozelandzkiej straciła 0,060 sekundy. Złoty medal bez żadnej niespodzianki powędrował do Niemiec. Podium uzupełniła Rosja i Łotwa.

Podczas juniorskiego czempionatu rywalizowano także w męskich dwójkach, ale nie mieliśmy okazji oglądać Polaków. Pierwsze miejsce zajęli Edua Sevics-Mikelsevics oraz Lukass Krasts. Łotysze w walce o złoto pokonali Juriego Gatta i Riccardo Schoepfa oraz Moritza Jaegera, startujacego z Valentinem Steudte.