Puchar Polski: hit dla Developresu, pierwszoligowe zaskoczenie
Polska Liga Siatkówki

• Dodał: Seweryn Czernek
  • Data publikacji: 29.01.2022, 17:58

Za nami pierwsze pojedynki 1/8 finału Pucharu Polski siatkarek. Zwycięstwo w hicie tej fazy zanotowały siatkarki Developresu, pokonując 3:! łódzki ŁKS. Wygrane i awans do ćwierćfinału wywalczyły również drużyny Legionovii, UNI Opole i niespodziewanie pierwszoligowiec z Nowego Dworu Mazowieckiego, który odprawił MKS Kalisz.

Pierwsze starcia tej fazy odbyły się w środę, a na początek na parkiecie w Sosnowcu pojawiły się tamtejszy Płomień i Legionovia. Faworytkami oczywiście były przyjezdne, choć pierwsza partia padła łupem zmobilizowanych gospodyń. Później kontrolę na boisku przejęła już drużyna z siatkarskiej ekstraklasy, która zapisała na swoim koncie trzy kolejne partie i tym samym końcowe zwycięstwo. Zwycięstwo, które nie przyszło im jednak łatwo, bowiem sosnowiczanki, zwłaszcza w trzeciej partii, solidnie postawiły się faworytkom.

Znacznie więcej emocji obserwowaliśmy w drugim starciu tego dnia, w którym pierwszoligowiec z Nowego Dworu Mazowieckiego podejmował MKS Kalisz. "Na papierze" faworytem był zespół występujący na parkietach TAURON Ligi, jednak po drugiej stronie siatki stanęła aktualna trzecia siła zaplecza ekstraklasy, co mogło zwiastować ciekawy pojedynek. Już w pierwszej partii miejscowe pokazały, że tanio skóry nie sprzedają, walcząc z rywalkami jak równy z równym i wygrywając seta otwarcia. Dwie kolejne partie padły już łupem faworytek, które prezentowały lepszą grę i nie pozwoliły gospodyniom wyjść powyżej 20 punktów. Nowodworzanki nie zamierzały się poddawać, poprawiając jakość gry w czwartej odsłonie i, mimo skutecznej pogoni MKS-u w końcówce i grze na przewagi, wygrywając ją. Oznaczało to, że o losach zwycięstwa w tym spotkaniu zadecyduje tie-break, który tak jak reszta meczu przyniósł wiele walki i emocji. Lepiej z nerwami w decydujących fragmentach poradziły sobie jednak gospodynie, które pokonały rywalki 3:2 i niespodziewanie, acz zasłużenie, awansowały do ćwierćfinału.

Łatwe zadanie w pierwszym sobotnim starciu czekało beniaminka TAURON Ligi, który trafił w 1/8 na drugoligowe zaplecze Legionovii. Choć młode i ambitne gospodynie pokazały w pierwszej partii charakter i wolę walki, seta po długiej grze na przewagi na swoim koncie zapisały opolanki. Im dalej w las, tym impet legionowianek jednak zwalniał, a przyjezdne robiły co do nich należało, co zakończyło się ich zwycięstwem także w dwóch kolejnych setach. Oznaczało to wygraną UNI 3:0 i awans do ćwierćfinału turnieju.

Najciekawiej zapowiadającym się spotkaniem tej fazy był pojedynek rzeszowskiego Developresu z ŁKS-em Łódź. Faworytkami były liderki tabeli TAURON Ligi, ale przyjezdne nie były też na straconej pozycji, bowiem potrafią walczyć z najlepszymi, o czym świadczą dwa zwycięstwa w tym sezonie nad policzankami. Pierwsza odsłona była pełna zwrotów akcji, ale lepszą końcówką popisały się miejscowe, zapisując seta na swoją korzyść. Druga partia to już pełna kontrola prowadzących nad boiskowymi wydarzeniami, co przełożyło się na podwyższenie ich prowadzenia w meczu. Sytuacja uległa zmianie w kolejnej odsłonie, kiedy to od początku inicjatywa była po stronie łodzianek, które cały czas utrzymywały się na prowadzeniu i zdołały zwyciężyć. Czwarta, i jak się okazało ostatnia, partia była bardzo wyrównana, ale z delikatną przewagą po stronie Developresu. Przyjezdne dwoiły się i troiły, żeby wyrównać stan pojedynku i przedłużyć swoje szanse, jednak miejscowe nie pozwoliły im na to. Liderki ekstraklasowej tabeli wygrały tego seta, pokonując rywalki 3:1 i meldując się w kolejnej fazie.

Wyniki spotkań 1/8 finału Pucharu Polski:

ASOTRA Płomień Sosnowiec - IŁ Capital Legionovia Legionowo 1:3 (25:22, 17:25, 23:25, 20:25)

LOS Nowy Dwór Mazowiecki - Energa MKS Kalisz 3:2 (25:21, 17:25, 19:25, 26:24, 19:17)

LTS Legionovia Legionowo - UNI Opole 0:3 (26:28, 22:25, 18:25)

Developres BELLA DOLINA Rzeszów - ŁKS Commercecon Łódź 3:1 (25:23, 25:17, 20:25, 25:23)

Seweryn Czernek

O igrzyskach piszę od niedawna, ale z igrzyskami jestem już od wielu lat. Dziennikarz z wykształcenia i pasji. Fanatyk wielu dyscyplin, a w Poinformowanych zajmuję się siatkówką, biathlonem, biegami narciarskimi, tenisem oraz podnoszeniem ciężarów.