Podsumowanie lig: kolejne występy reprezentantów Polski

• Data publikacji: 01.02.2022, 10:30

Za nami kolejne mecze w europejskich ligach koszykarskich. Po zwycięstwie i porażce zanotowały w Hiszpanii Casademont Saragossa i Gran Canaria.

Liga hiszpańska

Casademont Saragossa sprawił niespodziankę w meczu z UCAM Murcia i Adam Waczyński bardzo się do tego przyczynił. Zespół z Andaluzji do przerwy przegrywał 38:48, ale w drugiej połowie odwrócił losy spotkaniu i ostatecznie nawet wygrał 91:78. Najskuteczniejszy w swojej drużynie był Waczyński, który zdobył 19 punktów. Casademontowi nie poszło tak dobrze kilka dni później na wyjeździe z Urbasem Fuenlabradą. Drużyna z Saragossy wyraźnie przegrała 55:77. Waczyński rzucił 10 punktów, czyli najwięcej dla swojej ekipy.

Zwycięstwo i porażkę, ale w odwrotnej kolejności zanotowała Gran Canaria z AJ Slaughterem, który został ponownie powołany do reprezentacji Polski. Drużyna z Wysp Kanaryjskich została rozgromiona 62:91 w Walencji. Początkowo nic nie zanosi się na wygraną Gran Canarii z Monbusem Obradoiro, bo po pierwszej kwarcie przegrywała 7:26. Podopieczni Porfiro Fisaca zwyciężyli jednak 71:69. Slaughter zdobył odpowiednio 13 i 12 punktów.

Niespodziewaną porażkę zanotował Real Madryt. Lider tabeli uległ 83:88 MoraBancowi Andora. Bohaterem gości był Codi Miller-McIntyre, który zdobył aż 28 punktów. Do Realu zbliżyła się Barcelona, która w derbach Katalonii wygrała 99:84 z Joventutem. W lidze ACB rozegrano już wszystkie mecze pierwszej połowy sezonu, więc można było rozlosować w poniedziałek drabinkę Pucharu Króla, który odbędzie się w połowie lutego w Granadzie. W ćwierćfinałach Joventut zagra z Lenovo Teneryfa, Real Madryt z Rio Breogan, Walencja z UCAM Murcia, a Barcelona z BAXI Manresa.

Liga niemiecka

W poprzednim tygodniu 13. i 14. porażkę w sezonie zanotował EWE Oldenburg - 78:94 z Loewen Brunszwik i 65:89 z Telekomem Bonn. Tym samym nadal jest na ostatnim miejscu w tabeli. Michał Michalak rzucił odpowiednio 10 i 4 punkty. Drużyna z Bonn oraz Bayern Monachium mają na swoim koncie po 14 punktów. W Bundeslidze nie gra już Tomasz Gielo, który przeniósł się do Peristeri, które zajmuje piąte miejsce w tabeli ligi greckiej. W niedzielę przegrało jednak 77:82 z grającym w europejskich pucharach Promitheas. Polak zdobył osiem oczek.

Liga włoska

NutriBullet Treviso potrzebowało dogrywki, aby wygrać na wyjeździe z Pesaro. Michał Sokołowski spędził na parkiecie aż 39 minut i zdobył 21 punktów. Treviso wygrało do gry po dwutygodniowej przerwy, więc ma kilka zaległych spotkań i zajmuje w tabeli 11. miejsce. Prowadzi Armani Exchange Mediolan tuż przed Virtusem Bolonią.

Liga ABA

Mega Basket Belgrad zajmuje siódme miejsce w tabeli ligi ABA, ale pokonał wyżej notowany FMP. Spotkanie zakończyło się wynikiem 86:79. Aleksander Balcerowski zdobył dziewięć punktów dla drużyny z Belgradu.

Liga francuska

We Francji zwycięstwa odniosły drużyny z polskimi koszykarzami. Po czwartą wygraną w sezonie sięgnęło Le Portel, które wygrało niespodziewanie 82:79 z SIG Strasbourg. Mateusz Wojciechowski zdobył 10 punktów, ale jego ekipa pomimo zwycięstwa nie opuściła ostatniego miejsca w tabeli. O play-off walczy Gravelines-Dunkierka. Pewnie pokonała ona 72:53 sąsiada z tabeli, Limoges. Dominik Olejniczak zanotował cztery oczka.