EBL: pewne zwycięstwo Enea Zastalu przeciwko Asseco Arce

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 02.02.2022, 21:19

W rozgryawnym z dużym wyprzedzeniem pierwszym spotkaniem 28. kolejki Energa Basket Ligi drużyna Zastalu Zielona Góra nie miała najmniejszych problemów i pewnie pokonała Asseco Arkę Gdynia 75:61. Zwycięstwo pozwoliło gospodarzom utrzymać wysokie, trzeciej miejsce w ligowej tabeli.

Pierwsze kilkadziesiąt sekund meczu należało do przyjezdnych, którzy szybko objęli prowadzenie 7:3. Odpowiedź gospodarzy była jednak bardzo wyraźna i w czasie kolejnych czterech minut przeprowadzili oni serial punktowy 13:3, a aż osiem oczek z rzędu rzucił Dragan Apić. Następnie podopieczni trenera Olivera Vidina kontrolowali tempo gry, dzięki czemu zakończyli kwartę, prowadząc 23:15. Na początku drugiej odsłony zielonogórzanie odskoczyli na trzynaście oczek różnicy, głównie dzięki świetnej grze obronnej. Po piętnastu minutach gry Arka rzucała na fatalnej skuteczności, trafiając ledwie 4 z 15 rzutów z gry. Goście popełniali również sporo strat, a na koniec pierwszej połowy mieli ich aż osiem, przy ledwie jednej po stronie rywali. W końcówce drugiej kwarty niewiele się już zmieniło i do szatni w lepszych nastrojach schodzili gospodarze, prowadząc 43:31.

Po zmianie stron od mocnego uderzenie rozpoczęli gracze trenera Milosa Mitrovića — po tym, jak strata do rywali wynosiła już szesnaście punktów, przyjezdni przeprowadzili serial punktowy 14:4. Dzięki temu w połowie trzeciej kwarty strata gdynian wynosiła ledwie sześć oczek, a o przerwę na żądanie zmuszony był prosić trener Vidin. Ta przyniosła zamierzony efekt, a gospodarze wrócili do lepszej gry, utrzymując kilkupunktową przewagę i kończąc odsłonę na prowadzeniu 61:54. Decydująca kwarta była z kolei pokazem nieskuteczności z obu stron — po sześciu minutach zielonogórzanie prowadzili 6:1, a goście nie trafili nawet jednej z siedmiu prób rzutowych. Dzięki temu prowadzenie Zastalu wynosiła 12 punktów, gdy o czas poprosił trener Mitrović. W ostatnich minutach zielonogórzanie jeszcze powiększyli swoje prowadzenie, ostatecznie wygrywając 75:61. Najlepszym zawodnikiem gospodarzy był Apić, który zakończył starcie z 17 punktami i 8 zbiórkami.

Enea Zastal BC Zielona Góra — Asseco Arka Gdynia 75:61 (23:15, 20:16, 18:23, 14:7)

Zastal: Apić 17, Zyskowski 13, Jackson 12, Żołnierewicz 7, Sulima 6, Brembly 5, Joseph 5, Nenadić 4, Mazurczak 4, Meier 2

Arka: Musić 18, Dylewicz 11, Wołoszyn 11, Hrycaniuk 8, Tomaszewski 6, Boykins 4, Wilczek 3, Bogucki, Kowalczyk