Futsal - ME: Rosja pierwszym finalistą

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 04.02.2022, 18:43

Znamy pierwszego finalistę futsalowych mistrzostw Europy. Po zwycięstwie 3:2 nad Ukrainą do walki o złoty medal staną piłkarze z Rosji. Swojego finałowego rywala rosyjscy zawodnicy poznają dziś wieczorem.

Zawodnicy z Ukrainy są „czarnym koniem” tegorocznego Euro. Pomimo dwóch porażek w fazie grupowej, podopiecznym Olexandra Kosenki udało się awansować do ćwierćfinału, gdzie sensacyjnie odesłali do domu faworyzowanych Kazachów. W walce o finał Ukraińcy ponownie startowali jako „underdog”, bowiem zdecydowanym faworytem wydawali się piłkarze „Sbornej”.

Na pierwsze trafienie w meczu trzeba było czekać niespełna 90 sekund. Już w drugiej minucie po strzale Sokolova i nieporozumieniu ukraińskiego obrońcy ze swoim bramkarze, piłka wpadła do bramki. Szybkie objęcie prowadzenia przez Rosjan spowodowało, że zawodnicy z Ukrainy wyglądali na spiętych i nieco przytłoczonych presją spotkania oraz tak łatwą utratą bramki. Podopieczni Sergieja Skorovicha z kolei raz po raz znajdowali się pod bramką rywali, szukając kolejnych bramek. W dziewiątej minucie rzut wolny z dobrej odległości mieli Rosjanie, jednak nieco przekombinowali, przez co ich pomysł spełzł na niczym. Kiedy na półmetku pierwszej części spotkania Ukraińcy osiągnięty limit fauli, stało się jasne, że ciężko będzie im skutecznie bronić się przed kolejnymi atakami. Ci jednak nie zamierzali składać broni i atakowali rywali z wycofanym bramkarzem, za co zostali skarceni po kwadransie. Po złym ataku i szybkim wznowieniu przez bramkarza na pustą bramkę Ukrainy uderzał Afanasyev, jednak trafił w poprzeczkę. Piłka trafiła jednak z powrotem pod nogi rosyjskiego gracza, który mocnym strzałem pokonał rozpaczliwie interweniującego Tsypuna. Podopieczni trenera Kosenki nie pozostali dłużni i już chwilę później Siryi zdobył bramkę kontaktową. Co ciekawe, uderzenie ukraińskiego zawodnika było pierwszym strzałem tej reprezentacji na bramkę Putilova. Pomimo sytuacji z obu stron do przerwy wynik nie uległ zmianie.

Tuż po wznowieniu gry bardzo blisko podwyższenia prowadzenia Rosjan był Davydov, jednak jego uderzenie odbiło się od słupka bramki Ukrainy. Pomimo niekorzystnego wyniku, Ukraińcy nie prowadzili huraganowego ostrzału bramki Putilova. Ba, to rosyjscy futsaliści prowadzili grę i częściej gościli pod bramką rywali. Na niespełna 10 minut przed końcem spotkania zawodnicy „Sbornej” dopięli swego i zdobyli bramkę numer trzy. Po długim podaniu Nando, świetnym uderzeniem „nożycami” popisał się Niyazov, przybliżając swoją reprezentację do spotkania o złoto. Gracze z Ukrainy wiedzieli, że nie mają już nic do stracenia i po raz kolejny wycofali swojego bramkarza, osiągając przewagę liczebną w polu. To poskutkowało na nieco ponad pięć minut przed końcem spotkania. Grający w koszulce bramkarskiej Shoturma oddał mocny strzał w kierunki bramki. Stojący na linii strzału Abakshin trącił delikatnie piłkę w taki sposób, że wpadła ona do bramki obok zderozientowanego Putilova. Taki obrót spraw zwiastował emocjonującą końcówkę. Ukraińcy wyczuli swoją szansę i coraz śmielej atakowali rosyjską bramkę, i kilkadziesiąt sekund przed zakończeniem meczu otrzymali „piłkę meczową”. Po faulu Afanasyeva arbiter podyktował rzut karny dla podopiecznych Olexandra Kosenki, jednak kapitalnie obronił go Putilov. Pomimo rozpaczliwych ataków to Rosjanie awansowali do wielkiego finału, gdzie zmierzą się ze zwycięzcą meczu Portugalia – Hiszpania. Ukraińcom pozostała walka o brązowy medal.

Ukraina – Rosja 2:3 (1:2)

Bramki: 16’ Siryi, 35’ Abakshin - 2’ Sokolov, 15’ Afanasyev, 31’ Niyazov

Ukraina: Tsypun – Cherniavski, Korsun, Shoturma, Zvarych – Savenko, Radevych, Razuvanov, Lebid, Siryi, Abaskshyn, Zhurba, Fareniuk, Pediash

Rosja: Putilov – Abramov, Sokolov, Paulinho, Nando – Zamtaradze, Milovanov, Niyazov, Chishkala, Abramovych, Davydov, Afanasyev

Żółte kartki: Siryi, Abaskshyn – Abramov, Afanasyev