Pekin 2022 - Narciarstwo dowolne: Wallberg pogromcą Kingsbury'ego

• Data publikacji: 05.02.2022, 14:03

Walter Wallberg niespodziewanie został mistrzem olimpijskim w jeździe po muldach. Szwed wygrał z punktową przewagą nad wielkim faworytem, Mikaelem Kingsburym.

Zmagania w jeździe po muldach mężczyzn rozpoczęły się już w czwartek. Rozegrano pierwszą serię kwalifikacyjną. Wygrał ją obrońca tytułu Mikael Kingsbury, który razem z dziewięcioma innymi najlepszymi zawodnikami awansował już do finału. Duży błąd popełnił inny z faworytów, Ikuma Horishima, który w sobotę musiał mierzyć się jeszcze w drugim etapie kwalifikacji. Wystartowało w nich 20 narciarzy, z czego połowa znalazła miejsce w finale.

W drugiej części kwalifikacji najlepszy okazał się Felix Elofsson. W gronie finalistów znalazł się także Ikuma Horishima. Pierwsza część finału należała do Mikaela Kingsbury'ego. Obrońca tytułu nie był jednak najlepszy w kolejnej rundzie rywalizacji, w której wystartowało 12 zawodników. Jako jedyny notę ponad 80 punktów otrzymał Walter Wallberg. Odpadli Kosuke Sugimoto i Daichi Hara, którzy byli w czołowej trójce pierwszej fazy finału.

W decydującej walce o medale znaleźli się: Wallberg, Kingsbury, Horishima, Benjamin Cavet, Nick Page i Cooper Woods-Topalowić. Finał stał na niewiarygodnym poziomie. Kanadyjczyk pojechał wyśmienicie i otrzymał wynik 82,18. Złoto odebrać mógł mu jedynie Wallberg. 21-letni Szwed nie wygrał jeszcze zawodów Pucharu Świata, ale został niespodziewanym mistrzem olimpijskim, triumfując z rezultatem 83,23. Pomimo wcześniejszych problemów na podium z notą 81,48 stanął Ikuma Horishima.