EBL: Zastal zwycięża w Warszawie po dogrywce
Andrzej Romańsk/PLK

• Data publikacji: 06.02.2022, 02:00

W rozgrywanym w ramach 22. kolejki Energa Basket Ligi spotkaniu Legia Warszawa przegrała u siebie z Zastalem Zielona Góra 79:85. Goście zdołali odrobić straty w czwartej kwarcie i doprowadzić do dogrywki, w której nie dali stołecznym większych szans.

Mecz od pierwszych minut był dość wyrównany, choć cały czas nieznaczną przewagę utrzymywali Legioniści. Po pięciu minutach stołeczni prowadzili 17:13, a świetne wejście w spotkanie zaliczył Grzegorz Kulka, zdobywając dziesięć oczek dla swojej ekipy. W kolejnych trzech minutach przyjezdni przejęli jednak całkowitą kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie i przeprowadzili serial punktowy 14:0, po którym uzyskali kilkupunktową przewagę. Na początku drugiej kwarty goście zdobyli siedem kolejnych punktów, doprowadzając do wyniku 35:20, przez co Wojciech Kamiński zmuszony był do wzięcia przerwy na żądanie. Słowa szkoleniowca podziałały na jego podopiecznych bardzo motywująco i warszawiacy wrócili do gry, zdobywając dziesięć punktów z rzędu. W końcówce odsłony nie zmieniło się już wiele i do szatni gospodarze schodzili, przegrywając już tylko 40:42.

W drugiej połowie Legia kontynuowała dobrą grę, dzięki czemu już po kilku minutach zdołała odzyskać prowadzenie w meczu. Przyjezdni mieli z kolei swoje problemy po atakowanej stronie parkietu, przez co trzecią kwartę kończyli z 4-punktową stratą do przeciwników. Na początku czwartej odsłony dwie celne trójki stołecznych sprawiły, że Zastal przegrywał 57:65, a o czas poprosił rozwścieczony trener Oliver Vidin. Reakcja jego zawodników była idealna, ponieważ w dwóch następnych minutach zielonogórzanie zdobyli osiem oczek, doprowadzając do remisu. Następnie zespoły grały kosz za kosz, a na pół minuty przed końcem goście prowadzili 73:72. W następnej akcji celnym lay-upem popisał się Nemanja Nenadić, zapewniając trzypunktowe prowadzenie swojej drużynie na sześć sekund przed końcem meczu. W odpowiedzi rzut zza łuku trafił Kulka, doprowadzając tym samym do dogrywki. W niej Zastal Zielona Góra nie dał rywalom najmniejszych szans i ostatecznie zwyciężył 85:79, dzięki czemu chwilowo przesunął się na drugą pozycję w ligowej tabeli.

Legia Warszawa — Enea Zastal BC Zielona Góra 79:85 (20:28, 20:14, 19:13, 16:20, 4:10 OT)

Legia: Cowels III 18, Kulka 16, Abdur-Rahkman 15, Koszarek 10, Johnson 9, Kemp 6, Jovanović 3, Wyka 2, Kamiński, Skifić, Sadowski

Zastal: Apić 20, Zyskowski 17, Nenadić 13, Joseph 11, Mazurczak 11, Sulima 6, Brembly 5, Meier 2, Żołnierewicz, Jackson