Pekin 2022 - Saneczkarstwo: Ludwig ze złotem, Sochowicz 25.
Steffen Prößdorf/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

• Dodał: Kacper Tyczewski
  • Data publikacji: 06.02.2022, 14:57

Za nami pierwsze rozstrzygnięcia w saneczkarstwie podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich. Złoto w jedynkach męskich wywalczył Johannes Ludwig. Mateusz Sochowicz rywalizację zakończył na 25. pozycji.

Na półmetku zawodów na torze w Yanqing najbliżej złotego medalu był Johannes Ludwig. Bezpośrednim rywalem Niemca w walce o tytuł był Wolfgang Kindl, który do Ludwiga tracił 0,030 sekundy. Natomiast walka o brąz zapowiadała się pomiędzy trójką zawodników. Zajmujący trzecią lokatę, Dominik Fischnaller miał 0,078 sekundy zapasu nad Felixem Lochem i 0,156 sekundy nad Kristersem Aparjodsem. Mateusz Sochowicz był na 27. miejscu z małymi nadziejami na start w czwartym ślizgu.

Trzeci przejazd z rozpędu zaczął Johannes Ludwig. Główny faworyt do złota na otwarcie drugiego dnia zmagań czasem 57,043 sekundy poprawił własny rekord toru. Na taki atak Ludwiga nie był w stanie odpowiedzieć Wolfgang Kindl, który pojechał słabiej od lidera i przed finałowym ślizgiem tracił do niego 0,113 sekundy. Za to w rywalizacji o najniższy stopień podium dobrze spisał się Kristers Aparjods. Łotyszowi udało się wyprzedzić Felixa Locha i zmniejszyć stratę do Fischnallera do 0,084 sekundy.

W finałowym przejeździe Johannes Ludwig potwierdził to, że jest najlepszy w tym sezonie i przypieczętował zdobycie złota. Drugiego Wolfganga Kindla pokonał o 0,160 sekundy. Brązowy medal powędrował do Dominika Fischnallera. Za Włochem uplasowali się Felix Loch oraz Kristers Aparjods, który popełnił poważny błąd w końcowej fazie przejazdu i spadł na piąte miejsce.

Bardzo dobrze zaprezentował się 19-letni Gints Berzins, który był siódmy. Łotysz pomimo młodego wieku pokazał się już z niezłej strony w tym sezonie Pucharu Świata, a na igrzyskach to tylko powtórzył. Słabo pojechał obrońca tytułu David Gleirscher. Austriak zajął dopiero 15. lokatę.

Mateusz Sochowicz awansował o dwie lokaty w trzecim ślizgu i zawody olimpijskie zakończył na 25. miejscu, ale nie dało mu to prawa startu w czwartym ślizgu. Jest to poprawa względem igrzysk w Pjongczangu, kiedy Sochowicz zajął 27. pozycję.