Pekin 2022 - hokej: pierwsze zwycięstwa Danii i Szwecji w grupie B. Finlandia wciąż najsłabsza w grupie A

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 07.02.2022, 16:46

W poniedziałek (07.02) kibice zgromadzeni w Wukesong Arena oraz National Indoor Stadium byli świadkami przedostatniej kolejki fazy grupowej hokeja na lodzie kobiet. W grupie A mierzyły się ze sobą reprezentantki startujące pod flagą Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego z Kanadą, oraz Szwajcarki z Finkami. W grupie B na przeciw siebie stanęły Dania z Czechami oraz Chiny ze Szwecją. W ostatniej kolejce to dwie drużyny ze Skandynawii rozstrzygną między sobą, która jako ostatnia awansuje do najlepszej ósemki turnieju.

Grupa A

Pierwszym dzisiejszym pojedynkiem hokejowym było starcie sportsmenek z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego z zawodniczkami z Kanady. Mecz rozpoczął się z ponad godzinnym opóźnieniem z powodu testów przeciw COVID-19. Kanadyjki odmówiły wyjazdu na lodowisko, gdyż wciąż nie były znane wyniki testów ekipy rosyjskiej. 6 zawodniczek z Federacji Rosyjskiej przebywało na kwarantannie w ubiegłym tygodniu i reprezentantki Kanady nie chciały podjąć ryzyka gry bez poznania ich najnowszych wyników. Ostatecznie, w oczekiwaniu na rezultaty zgodzono się rozegrać mecz w maseczkach. Przed trzecią tercją Rosjanki odsłoniły twarze, gdy okazało się, że wszystkie badania wyszły negatywne. Kanadyjki postanowiły pozostać w maskach do końca spotkania. Maseczki nie przeszkodziły reprezentantkom z Ameryki Północnej zdominować spotkania. Już po 2,5 minutach prowadziły 2:0 po strzałach Sarah Nurse oraz jej imienniczki Fillier. W drugiej oraz trzeciej tercji Kanadyjki dołożyły jeszcze po dwa gole i przy jednym trafieniu Rosjanek wygrały ostatecznie 6:1. Rosja - Kanada 1:6

Drugim pojedynkiem grupy A był mecz Szwajcarii z Finlandią. Brązowe medalistki olimpijskie z 2014 roku jako pierwsze trafiły do bramki rywalek i dowiozły prowadzenie do końca pierwszej tercji. W drugiej po niemal ośmiu minutach gry Finlandia wyrównała stan spotkania, ale zaledwie na dwie minuty. Dokładnie w połowie drugiej odsłony spotkania Dominique Ruegg po raz drugi wyprowadziła Szwajcarów na prowadzenie. Na początku trzeciej części Helweci powiększyli jeszcze swoje prowadzenie, na co reprezentantki ze Skandynawii odpowiedziały trafieniem Holopainena. Multimedalistki z Finlandii przegrały kolejny mecz i zajmują ostatnie miejsce w tabeli. Szwajcarki, dla których był to ostatni mecz fazy grupowej w tabeli są tuż nad Finkami. Z grupy A do ćwierćfinałów awansują wszystkie drużyny. Szwajcaria - Finlandia 3:2

Grupa B

Swoje pierwsze zwycięstwo w fazie grupowej odniosły Dunki. Reprezentantki ze Skandynawii zajmowały ostatnie miejsce w grupie przed tą kolejką i szansa na ich awans do kolejnej rundy wydawała się być iluzoryczna. Mimo trudnej sytuacji zawodniczki nie poddały się i ruszyły zawzięcie do walki z dobrze grającą reprezentacją Czech. Pierwszy punkt w tym meczu zdobyły zawodniczki naszych południowych sąsiadów, ale rywalki wyrównały niespełna cztery minuty później. W drugiej tercji Czeszki znów wyszły na prowadzenie, ale cieszyły się nim zaledwie minutę i 27 sekund. Mecz był bardzo twardy i do końca drugiej tercji 7 zawodniczek z obu drużyn było odsyłanych na 2-minutowe kary. Trzecia część meczu rozpoczęła się doskonale dla Dunek. Już po 49 sekundach gry Silke Glud wyprowadziła swoją drużynę na prowadzenie 3:2 i tego prowadzenia już do końca meczu nie oddała. Dania - Czechy 3:2

Zajmujące trzecie miejsce w grupie B, Chinki, w swoim ostatnim meczu fazy grupowej walczyły o utrzymanie ostatniej pozycji dającej im awans do ćwierćfinału. Zawodniczki reprezentujące gospodarzy turnieju rozpoczęły mecz od gola w 5:16 i zwycięstwa w pierwszej tercji 1:0. Jednak im dłużej trwał mecz, tym lepiej radziły sobie Szwedki. W początkowej fazie drugiej części meczu zdobyły dwa punkty i ostatecznie ograły Chinki 2:1. Reprezentantki Państwa Środka wciąż zajmują trzecią lokatę w tabeli, ale w ostatniej kolejce Szwedki grają z Dunkami i drużyna, która wygra ten mecz wyprzedzi Chinki i ich kosztem awansuje do najlepszej ósemki turnieju. Chiny - Szwecja 1:2