Pekin 2022 - Short track: Polki w finale B, Hwang najlepszy na 1500 m

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 09.02.2022, 14:35

Trzeci dzień rywalizacji w short tracku za nami. Do rywalizacji powróciła Natalia Maliszewska, która wywalczyła awans do ćwierćfinału na 1000 metrów. Jej bieg eliminacyjny opisaliśmy w innym artykule. Polska sztafeta kobiet wywalczyła awans do finału B, a w biegu na 1500 metrów mężczyzn triumfował Daeheon Hwang. Srebro zdobył Steven Dubois, a brąz Siemion Jelistratow.

Już w pierwszym ćwierćfinale na 1500 metrów mogliśmy śledzić zmagania Michała Niewińskiego. Niestety Polak nie wytrzymał tempa narzuconego przez zwycięzcę biegu Shaolina Sandora Liu i zakończył start na ostatniej pozycji. Jest to i tak duży sukces Biało-czerwonego, gdyż sama kwalifikacja na igrzyska jest już dużym wyczynem. Czas uzyskany przez Polaka to również nowy rekord kraju, który poprawił o blisko dwie sekundy. Węgier wygrał bieg z rekordem olimpijskim, który wynosi od dziś 2:09.213. Bezpośredni awans wywalczyli również Pascal Dion (Kanada) oraz Denis Airapetian (ROC). Faworyci nie zawiedli i pewnie awansowali do półfinałów.

Wyścigi półfinałowe przyniosły dość nieoczekiwane rozstrzygnięcia. Z drugiego biegu awansowało trzech zawodników, a z trzeciego, aż pięciu. Finalnie w finale A pojechało dziesięciu panów. W finale B najlepszy okazał się Węgier John-Henry Krueger. Wyprzedził na mecie Denisa Airapetiana oraz Belga Stijna Desmeta. Walka o medale zapowiadała się niezwykle interesująco ze względu na ilość zawodników w finałowym starcie. Na kilka okrążeń przed końcem wyklarowała się prowadząca trójka, która wywalczyła olimpijskie krążki. Złoto medal przypadł Koreańczykowi Daeheonowi Hwangowi. Srebro zdobył Kanadyjczyk Steven Dubois, a brąz Siemion Jelistratow z Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego.

W rywalizacji sztafet kobiet po raz pierwszy w historii mieliśmy naszą drużynę. Panie w składzie Nikola Mazur, Natalia Maliszewska, Kamila Stormowska oraz Patrycja Maliszewska zajęły trzecią pozycję w swoim biegu. Polki wyprzedziły ekipy Holandii oraz Chin. Biało-czerwone wystąpią w finale B, który odbędzie się w tę niedzielę. Z drugiego wyścigu awans do ścisłego finału wywalczyły sztafety Kanady oraz Korei Południowej. Rywalkami Polek będą ekipy Włoch, Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Stanów Zjednoczonych.