US Open: Rosolska w finale miksta!

• Data publikacji: 06.09.2018, 00:20

Wielki sukces polskiego tenisa! Alicja Rosolska w parze z Chorwatem Nikolą Mekticiem awansowali do finału wielkoszlemowego US Open w grze mieszanej. Polsko-chorwacki duet pokonał Chinkę Shuai Zhang i Australijczyka Johna Peersa w trzech setach 2:6, 6:4, 10:7.

Po wczorajszej wygranej w ćwierćfinale debla Łukasza Kubota z Marcelo Melo, Rosolska przedłużyła radość polskich kibiców. Polka z Chorwatem spisywali się świetnie od początku turnieju na nowojorskich kortach Flushing Meadows. Dzisiaj potwierdzili dobrą formę i odwrócili losy spotkania po nieudanym początku. Pierwszy set bowiem to pokaz siły ze strony Zhang i Peersa, którzy nie mieli problemów z wygrywaniem swoich gemów serwisowych, a zarazem dwukrotnie odebrali podanie polsko-chorwackiej parze. Rosolska z Mekticiem zdecydowanie zbyt późno zerwali się do pogoni. Przy 5:1 i 40:0 dla rywali obronili trzy piłki setowe z rzędu, ale od razu po dokonaniu tej sztuki Zhang i Peers zakończyli seta dobrymi returnami, po których mogli zejść na krótką przerwę z wynikiem 6:2.

Druga odsłona rozpoczęła się wręcz idealnie dla Polki i Chorwata. Przełamali przeciwników i widać było, że nie stracili wiary w końcowy triumf. Niestety remis nastąpił szybko, bo już przy stanie 2:2. W siódmym gemie tej partii kolejny break w wykonaniu Rosolskiej i Mekticia przybliżył ich do wyrównania w meczu. Nie pozwolili na ponowną utratę przewagi, kończąc seta rezultatem 6:4 i super tie-break rozgrywany do dziesięciu wygranych punktów stał się faktem.

W decydującej fazie spotkania nie było już miejsca na jakiekolwiek błędy i przestoje w grze. Każdy mini-break był na wagę złota. Rosolska z Mekticiem po udanym returnie zaczęli od objęcia prowadzenia, którego nie oddali do końca starcia. Dzięki skutecznej grze i zrozumieniu na korcie zbudowali przewagę pięciu punktów. Przy 7:2 sytuacja powoli stawała się klarowna. Polsko-chorwackiemu duetowi wystarczyło przypieczętować wejście do finału, co uczynili i wynikiem 10:7 w tie-breakowej rozgrywce znaleźli się w tenisowym raju.

W meczu o wielkoszlemowy tytuł spotkają się z reprezentantką gospodarzy, oryginalną w ubiorze i wyglądzie na korcie, Bethanie Mattek-Sands oraz bratem Andy'ego Murraya - Jamiem.

Alicja Rosolska/Nikola Mektić (Polska/Chorwacja) - Shuai Zhang/John Peers (Chiny/Australia) 2:6, 6:4, 10:7.