Pekin 2022 – Biegi narciarskie: drugie złoto Johaug, Marcisz w "30"-stce

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 10.02.2022, 09:30

Therese Johaug z drugim złotym medalem w Pekinie. Tym razem Norweżka okazała się minimalnie szybsza od Kerttu Niskanen. Na podium również druga reprezentantka Finlandii – Krista Parmakoski. Najlepsza z Polek – Izabela Marcisz – była 29.

Rywalizacja w biegu indywidualnym kobiet na dystansie 10 km stylem klasycznym była emocjonująca i wyrównana do samego końca. Na trudnej trasie na wysokości Therese Johaug musiała się mocno napocić, by w Pekinie wywalczyć kolejny złoty medal. Niesamowicie trudne warunki faworyzowanej Norweżce postawiła Kerttu Niskanen. Finka cały bieg biegła w tempie Johaug, a po siedmiu kilometrach miała nad norweską gwiazdą 11 sekund przewagi. Losy złota olimpijskiego rozstrzygnęły się na finiszu – Johaug lepiej pobiegła końcówkę, a Niskanen ostatecznie finiszowała z czasem gorszym od rywalki o 0.4 sek.

Równie emocjonująca była walka o brązowy krążek, którą stoczyły Natalia Niepriajewa i Krista Parmakoski. Obie zawodniczki na punktach pomiarowych uzyskiwały zbliżone czasy. Rosjanka miała mocniejszą pierwszą część dystansu, Finka – drugą. Ostatecznie brązowy krążek zdobyła reprezentantka Finlandii, która wyprzedziła Niepriajewą o 0.1 sek. Poza podium uplasowały się: Katharina Hennig, Ebba Andersson, Julia Stupak, Jessie Diggins, Teresa Stadlober i Tatiana Sorina. Dopiero 12. lokatę zajęła Frida Karlsson.

Izabela Marcisz bardzo mocno rozpoczęła bieg i na pierwszych punktach pomiarowych notowała rezultaty w drugiej dziesiątce. W dalszej części rywalizacji Polka osłabła, ale ostatecznie udało się obronić lokatę w „30”-stce. Marcisz została sklasyfikowana na 29. pozycji ze stratą dwóch minut i 48 sekund do Johaug.  Monika Skinder początkowo plasowała się na miejscach pod koniec trzydziestki, jednak z każdym kolejnym kilometrem wyraźnie słabła. Ostatecznie Skinder finiszowała na 49. miejscu, ze stratą +3.43.6. Na 64. pozycji sklasyfikowano Karolinę Kukuczkę (+5:10.3), a 78. była Magdalena Kobielusz (+7:34.0). W rywalizacji wystąpiło 98 biegaczek.