Pekin 2022 - Łyżwiarstwo szybkie: rekord świata i złoto van der Poela

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 11.02.2022, 10:56

W piątkowy poranek byliśmy świadkami niesamowitego biegu na 10000 metrów. Szwed Nils van der Poel po zwycięstwie na 5000 metrów dołożył złoto na dwukrotnie dłuższym dystansie. Poprawił również własny rekord świata, który wynosi od dziś 12:30.74. Srebro wywalczył Patrick Roest, a brąz Davide Ghiotto.

W stawce było zaledwie dwunastu zawodników, czyli sześć par. Przed czyszczeniem lodu najlepiej zaprezentował się Patrick Roest, który uzyskał czas 12:44.59, który jest wolniejszy o 5 sekund od rekordu olimpijskiego. Przewaga nad kolejnymi zawodnikami była bardzo duża, gdyż nad drugim Graeme Fishem miał 14 sekund zapasu. Po przerwie do Holendra zbliżyli się Jorrit Bergsma oraz Aleksandr Rumiancew, lecz wystarczyło to tylko na kolejno drugie i trzecie miejsce. W kolejnym biegu nie pozostawił złudzeń rywalom mistrz olimpijskie na 5000 metrów Nils van der Poel. Szwed pobił własny rekord świata, a tym samym rekord olimpijski. Od dziś wynosi on 12:30.74, czyli jest lepszy od poprzedniego rekordu o ponad 2 sekundy. W tym samym biegu dobrze zaprezentował się Włoch Davide Ghiotto, który przegrał z Roestem o około sekundę i zajął trzecią pozycję. W ostatnim wyścigu pobiegli obrońca tytułu Ted-Jan Bloemen oraz Bart Swings. Kanadyjczyk oraz Belg nie byli w stanie zagrozić miejscom medalowym i zajęli odpowiednio ósme i dziesiąte miejsce.