Pekin 2022 - Skeleton: historyczny dublet Niemców
Steffen Prößdorf

• Dodał: Mateusz Kirpsza
  • Data publikacji: 11.02.2022, 15:45

Christopher Grotheer jako pierwszy Niemiec w historii wywalczył złoty medal w skeletonie oraz zakończył passę mistrzów olimpijskich z kraju rozgrywania igrzysk, która trwała od 2010 roku i igrzysk w Vancouver. Podium uzupełnili Axel Jungk oraz Wengang Yan, zdobywając pierwszy w historii medal w skeletonie dla Chin .

Kolejny znakomity ślizg zaliczył Christopher Grotheer, który rozpoczął trzeci ślizg. Niemiec ponownie uzyskał najlepszy czas przejazdu i powiększył swoją przewagę nad rywalami. Tym samym poczynił kolejny duży krok w kierunku złota. Na drugiej pozycji utrzymał się drugi z Niemców Axel Jungk, którego strata do kolegi z reprezentacji wyniosła 0.85 sekundy. Tuż za nim uplasowała się dość spora grupa z aspiracjami na medal. Na pozycję medalową wskoczył Aleksander Tretiakow, który do srebra tracił 0.23 sekundy. Za Rosjaninem sklasyfikowani zostali Wengang Yan oraz Martins Dukurs.  Przedstawiciel Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego miał przewagę 0.05 sekundy nad Chińczykiem i 0.07 sekundy nad Łotyszem. Z minimalnymi szansami na medal został również Jewgeni Rukossujew, który do rodaka tracił 0.19 sekundy.

Walka o medale rozpoczęła się od ślizgu siódmego Zheng Yina. Chińczyk pojechał świetny ślizg. Awansował o dwie pozycje, wyprzedzając Jewgenija Rukossujewa oraz Martinsa Dukursa. Dla Łotysza był to prawdopodobnie ostatni start na igrzyskach. Legenda skeletonu zakończy swoją karierę bez mistrzostwa olimpijskiego. Yina wyprzedził dopiero Wengang Yan, który wywalczył brązowy medal. Wyprzedził o 0.22 sekundy mistrz olimpijskiego z Soczi Aleksandra Tretiakowa. Drugą pozycję obronił Axel Jungk, a formalności dopełnił Christopher Grotheer, zostając pierwszym niemieckim złotym medalistą olimpijskim w skeletonie.