Pekin 2022 - Short track: historyczne miejsce polskiej sztafety

• Dodał: Arkadiusz Kubiak
  • Data publikacji: 13.02.2022, 13:23

Żeńska sztafeta na 3000 m zajęła 6. miejsce w ogólnej klasyfikacji konkurencji podczas tegorocznych zimowych igrzysk olimpijskich. Polki zajęły drugie miejsce w finale B.

Nasze zawodniczki biegły w identycznym składzie jak w półfinałach - Nikola Mazur, Natalia Maliszewska, Kamila Stormowska i Patrycja Maliszewska. Polki początkowo trzymały się na miejscach 3.-4., ale jeszcze przed połową dystansu upadek zaliczyły łyżwiarki Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego. W końcówce rywalizacji doszło do kontaktu między Włoszkami i Amerykankami, który poskutkował upadkiem tych drugich. Polki przybiegły więc na drugim miejscu w finale B, tuż za Włoszkami, co w przypadku braku kar w finale A oznaczało szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Ostatecznie zarówno Rosjanki, jak i Amerykanki, zostały ukarane dyskwalifikacją w finale B, odpowiednio za nielegalną zmianę oraz zajechanie drogi przeciwniczkom.

W finale A oglądaliśmy niezwykle zaciętą i emocjonującą rywalizację, w której kwestia medali rozstrzygnęła się dopiero na ostatnich okrążeniach. Ostatecznie po złoto, bijąc przy okazji swój własny rekord olimpijski (4:03,40), sięgnęły świetnie spisujące się w Pekinie Holenderki, biegnące w składzie Suzanne Schulting, Selma Poutsma, Xandra Velzeboer i Yara van Kerkhof. Srebro wywalczyły Koreanki, a brąz Chinki.

Oznacza to, że Polki ostatecznie zostały sklasyfikowane na 6. pozycji, co jest najlepszym wynikiem polskiego short tracku w historii naszych startów na igrzyskach olimpijskich.

Dziś rozdano jeszcze medale na dystansie 500 m panów. Najlepszym sprinterem na torze krótkim okazał się reprezentujący Węgry Shaoang Liu. Srebro wywalczył Rosjanin Konstantin Iwlijew, a brąz wywalczył Kanadyjczyk Steven Dubois. To pierwsze złoto Węgier na tych igrzyskach, a także pierwszy w historii indywidualny złoty medal zimowych igrzysk dla tego kraju.