Pekin 2022 - hokej: poznaliśmy wszystkich ćwierćfinalistów oraz uczestników baraży

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 13.02.2022, 17:00

13 lutego zakończyła się faza grupowa w turnieju hokeja na lodzie mężczyzn na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Bezpośrednio do ćwierćfinału awansowali zwycięzcy grup: USA, Rosyjski Komitet Olimpijski i Finlandia, a także najwyżej sklasyfikowana reprezentacja z drugich miejsc: Szwecja. Pozostałe drużyny nie żegnają się jednak z turniejem, ale wezmą udział w barażach o wolne miejsca w ćwierćfinale.

Grupa A

Już przed ostatnim spotkaniem z Niemcami, reprezentanci Stanów Zjednoczonych zapewnili sobie zwycięstwo w grupie. Nie zmieniło to jednak nastawienia jednej z najbardziej utytułowanych drużyn hokejowych. Amerykanie wyszli na lodowisko pewni siebie i mimo, że szybko stracili gola, przejęli inicjatywę w spotkaniu. Jeszcze w pierwszej tercji odrobili stratę, aby następnie wyjść na prowadzenie w drugiej. W trzeciej tercji obie reprezentacje dołożyły po jeszcze jednym trafieniu i mecz zakończył się wynikiem 3:2. USA - Niemcy 3:2

W drugim meczu tej grupy Kanada podejmowała Chiny. Zajmująca drugie miejsce drużyna z Ameryki Północnej, mimo iż straciła szansę na rozstawienie w 1/4 finału, od pierwszych minut zdominowała gospodarzy turnieju. Po 10 minutach gry reprezentanci Kraju Klonowego Liścia prowadzili już 3:0 i takim wynikiem zakończyli pierwszą część meczu. W drugiej prowadząca drużyna dołożyła jeszcze jedno trafienie i z dużym komfortem mogła wyjechać na lód w trzeciej tercji. Mecz zakończył się wygraną Kanady 5:0 i posiadał dodatkowy aspekt psychologiczny przed barażami. Rywalem Kanady w walce o ćwierćfinał będzie ponownie drużyna Chin.  Kanada - Chiny 5:0

Drużyna Mecze Gole Punkty
1. USA 3 15:4 9
2. Kanada 3 12:5 6
3. Niemcy 3 6:10 3
4. Chiny 3 2:16 0

Grupa B

Rozgrywki w grupie B zakończyły się w sobotę (12.02). Pierwsze miejsce i bezpośredni awans do najlepszej ósemki turnieju zapewnili sobie sportowcy z Rosji. Dania, Czechy i Szwajcaria będą walczyć w barażach.

1. Rosyjski Komitet Olimpijski 3 8:6 7
2. Dania 3 7:6 6
3. Czechy 3 9:8 4
4. Szwajcaria 3 4:8 1

Grupa C

W ważnym w kontekście awansu do ćwierćfinału spotkaniu, naprzeciw siebie stanęły drużyny Finlandii i Szwecji. Niepokonani dotychczas Finowie nie mogli odnaleźć stabilizacji w tym spotkaniu. W pierwszych dwóch tercjach, aż sześciu zawodników z tej drużyny zostało odesłanych na dwuminutowe kary, co znacząco wpłynęło na defensywę drużyny. Po 40 minutach Szwedzi prowadzili już 3:0 i wydawało się, że z łatwością zdobędą trzy punkty. Trzecia tercja to było jednak całkowite odrodzenie Finów. Podopieczni Jukki Jalonena odrobili trzybramkową stratę, a w dogrywce zdobyli jedyną bramkę doliczonego czasu i ostatecznie wygrali to spotkanie. Porażka po dogrywce pozwoliła Szwedom zdobyć jeden punkt, co zagwarantowało im najlepszy dorobek punktowy wśród drużyn z drugich miejsc. Tym samym obie reprezentacje awansowały bezpośrednio do najlepszej ósemki turnieju. Finlandia - Szwecja 4:3

W drugim spotkaniu tej grupy Słowacja zdominowała drużynę z Łotwy. Pierwsza tercja zakończyła się remisem 1:1, ale w drugiej już wyraźnie było widać przewagę naszych południowych sąsiadów. Drugą część spotkania Słowacy wygrali 2:1, a następnie tym samym wynikiem zakończyli tercję trzecią i ostatecznie pewnie zdobyli trzy punkty w meczu. Słowacja - Łotwa 5:2

1. Finlandia 3 13:6 8
2. Szwecja 3 10:7 7
3. Słowacja 3 8:12 3
4. Łotwa 3 5:11 0

Baraże o pozostałe miejsca wśród najlepszej ósemki igrzysk olimpijskich zostaną rozegrane we wtorek, 15 lutego. Barażowe pary: