Pekin 2022 - Bobsleje: Kaillie Humphries zdobyła pierwsze w historii złoto olimpijskie w monobobach

• Dodał: Kamil Dembczyk
  • Data publikacji: 14.02.2022, 05:24

Kaillie Humphries potwierdziła swoją dominację w monobobach kobiet i zdobyła mistrzostwo olimpijskie. Amerykanka zwyciężyła przed swoją koleżanką z reprezentacji - Elaną Meyers Taylor, oraz Kanadyjką Christine de Bruin. Konkurencja ta debiutowała na igrzyskach olimpijskich.

Po dwóch przejazdach na czele znajdowała się Kaillie Humphries i to ona startowała dziś jako pierwsza. Amerykanka po raz kolejny popisała się świetnym czasem 1:04,87, który okazał się najlepszym w całym ślizgu. Humphries powiększyła więc przewagę nad drugą Christine de Bruin, tracącą do liderki już 1,55 sekundy. Niemka Laura Nolte po wielu błędach straciła pozycję w czołowej trójce na rzecz innej z reprezentantek Stanów Zjednoczonych - Elany Meyers Taylor. Spore awanse w klasyfikacji zaliczyły wielkie przegrane dnia wczorajszego - Cythia Appiah, Mariama Jamanka i Breeana Walker. Tej trzeciej udało się nawet nawiązać kontakt z czołówką i przedostała się na piąte miejsce. Australijka do podium traciła nieco ponad pół sekundy, więc przy odrobinie szczęścia mogła jeszcze powalczyć o coś więcej.

W decydującym przejeździe walka o medale rozpoczęła się od zajmującej piątą pozycję Breeany Walker. Zarówno Australijka, jak i startująca po niej Niemka Laura Nolte nie uzyskały odpowiednio dobrych czasów, aby awansować na podium. Jadąca po nich Elana Meyers Taylor popisała się najlepszym w czwartym przejeździe ślizgiem, zapewniając sobie tym samym medal. Następna na trasę ruszyła Christine de Bruin. Kanadyjka okazała się o 0,22 sekundy gorsza od poprzedniczki i po swoim zjeździe zajmowała drugie miejsce. Ostatnie zdanie należało do absolutnej dominatorki w monobobach podczas tych igrzysk - Kaillie Humphries. Amerykanka wprawdzie pojechała w tym ślizgu wolniej od swoich dwóch rywalek, jednak mimo to zwyciężyła całe zawody z miażdżącą przewagą 1,54 sekundy.

Dla Kaillie Humphries jest to trzeci złoty medal olimpijski. Dwa poprzednie zdobyła, jeżdżąc dla reprezentacji Kanady w "dwójkach" podczas igrzysk olimpijskich w Vancouver i Soczi.