Pekin 2022 - Narciarstwo dowolne: Mathilde Gremaud najlepsza w slopestyle'u

• Data publikacji: 15.02.2022, 04:00

Mathilde Gremaud zamieniła srebrny medal olimpijskim z narciarskim slopestyle'u z Pjongczangu na złoty w Pekinie. Szwajcarka najlepiej pojechała w drugim przejeździe, za który zdobyła 86,56 punktu. W czołowej trójce uplasowały się także Eileen Gu i Kelly Sildaru.

W finale o medale walczyło 11 zawodniczek, gdyż Marin Hamill nie stanęła na starcie. Do klasyfikacji liczył się najlepszy z trzech przejazdów. Faworytkami były dwie najlepsze narciarki na tych igrzyskach w konkurencji slopestyle - Eileen Gu i Tess Ledeux oraz najlepsza w kwalifikacjach Kelly Sildaru. Do finału nie zakwalifikowała się Sarah Hoefflin, czyli mistrzyni sprzed czterech lat.

Pierwszy przejazd dla większości zawodniczek był nieco rozgrzewkowy, gdyż nie pozostały swoich możliwości. Jako jedyna bardzo dobrze zaprezentowała się Kelly Sildaru, która uzyskała od sędziów notę 82,06. Estonka miała ponad dziesięć punktów przewagi nad Tess Ledeux. Na sam początek bardzo szybko swój przejazd zakończyła Mathilde Gremaud. Szwajcarka uzyskała zaledwie jeden punkt, ale znacznie poprawiła się w drugiej części zawodów i objęła prowadzenie z wynikiem 86,56.

W drugim przejeździe żadna z zawodniczek nie pojechała lepiej od Mathilde Gremaud. Kelly Sildaru wypięła się narta po ostatnim skoku. Na trzecie miejsce awansowała Maggie Voisin z wynikiem 74,28. Później z podium zepchnęła ją Anastazja Tatalina. Reprezentantka Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego wskoczyła na trzecią pozycję z notą 75,51. Rosjanka nie długo cieszyła się z tej lokaty. Notę 86,23 otrzymała Eileen Gu. Mistrzyni olimpijski z big air awansowała na drugie miejsce z niewiele gorszym wynikiem niż Gremaud. W ostatnim przejeździe zawodów Kelly Sildaru zaprezentowała się bardzo dobrze, ale otrzymała zaledwie 78,75. Tym samym została sklasyfikowana na trzeciej pozycji i zdobyła pierwszy medal zimowych igrzysk dla Estonii od dwunastu lat. Ostatecznie wygrała Mathilde Gremaud, która w Pekinie wywalczyła już brąz w big air.