Pekin 2022 - Hokej na lodzie: stawka ćwierćfinalistów uzupełniona

• Data publikacji: 15.02.2022, 16:33

We wtorek rozegrano barażowe mecze decydujące o awansie do ćwierćfinału turnieju hokejowego mężczyzn. Swoje mecze wygrały reprezentacje Słowacji, Danii, Szwajcarii i Kanady, eliminując odpowiednio Niemcy, Łotwę, Czechy i Chiny.

Po fazie grupowej zwycięzcy grup (Stany Zjednoczone, Rosyjski Komitet Olimpijski, Finlandia) oraz najlepszy zespół z drugiego miejsca - Szwecja miały już pewny awans do ćwierćfinału. Tym samym dzisiaj miały dzień wolny od rywalizacji, w której uczestniczyły pozostałe drużyny. Zostały one rozstawione według zdobyczy punktowej w fazie grupowej. W jednym z pojedynków zmierzyły się Słowacja i Niemcy. Drużyny te zajęły trzecie miejsca w swoich grupach. Nasi południowi sąsiedzi zdominowali grę w tym barażu, eliminując wicemistrzów z Pjongczangu. W 12. minucie pierwszą bramkę zdobył Libor Hudacek. Słowacy powiększyli przewagę w drugiej tercji, kiedy Peter Cehlarik i Michal Kristof zdobyli dwie bramki w przeciągu dwóch minut. Wynik na 4:0 ustalił Marek Hriwik.

Słowacja - Niemcy 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Duńczycy są bardzo zadowoleni ze swojego debiutu na igrzyskach. W grupie przegrali tylko z Rosyjskim Komitetem Olimpijskim. W barażu trafili na Łotwę, która jeszcze nie wygrała na tym turnieju i ostatecznie zakończyła go bez wygranej. Zwycięstwo ekipie ze Skandynawii nie przyszło łatwo. Na trafienie Mortena Poulsena odpowiedział Laurins Darzins. Ten sam zawodnik wyprowadził łotewski zespół na prowadzenie. Jeszcze w drugiej tercji wyrównał Julian Jakobsen. Zwycięską bramkę dla Danii na początku trzeciej części meczu strzelił Markus Lauridsen.

Dania - Łotwa 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Formuła turnieju dopuszczała spotkanie w barażu drużyn, które zmierzyły się w fazie grupowej. Tak stało się aż w dwóch przypadkach. W grupie Czesi wygrali ze Szwajcarią po rzutach karnych. W dzisiejszym meczu zwycięzca był inny. Jako pierwsi do bramki trafili Czesi za sprawą Lukasa Kloka. Szokiem dla czeskiej drużyny okazało się 13 sekund, w których rywale strzelili dwa gole. Na pięć minut przed końcem Helweci prowadzili już 4:1 i pomimo straty bramki pewnie awansowali do najlepszej ósemki.

Czechy - Szwajcaria 2:4 (1:2, 0:1, 1:1)

Dwa dni temu Kanada pokonała Chiny 5:0. Zespoły te zmierzą się ze sobą ponownie w walce o ćwierćfinał. Pytanie brzmiało, jak wysoko tym razem triumfuje zespół z kraju Klonowego Liścia. Niespodziewanie lepiej w spotkanie weszli Chińczycy, którzy nie wykorzystali swoich szans, w tym z rzutu karnego. Dwukrotnie w przewadze dla zespołu z Ameryki Północnej trafił Jordan Weal. Gola kontaktowego strzelił An Jian. Kolejne trzy trafienia, w tym z karnego i już w drugiej tercji zanotowali Kanadyjczycy. Pod koniec tej części gry gospodarze trafili po raz drugi, wykorzystując podwójną przewagę. Ostatecznie Kanada triumfowała 7:2 i awansowała do ćwierćfinału. W chińskiej zespole po pierwszej tercji musiało dojść do zmiany bramkarza z powodu kontuzji.

Kanada - Chiny 7:2 (2:1, 3:1, 2:0)