FIBA Europe Cup: Legia w ćwierćfinale, niesamowity Johnson
ECS Piotr Koperski

• Data publikacji: 15.02.2022, 17:11

Koszykarze Legii Warszawa wygrali na wyjeździe 78:67 z Parmą Perm w ostatnim meczu grupowym FIBA Europe Cup. Polski zespół awansował do ćwierćfinału rozgrywek.

Do spotkania w Permie obydwie drużyny przystąpiły z bilansem 3-2. Była to ostatnia kolejka fazy grupowej, więc zwycięzca zapewniał sobie awans z drugiego miejsca obok Leiden. Pierwszy mecz między tymi zespołami Parma wygrała w Warszawie dwoma punktami. Legia pojechała do Rosji zaledwie w 9-osobowym składzie, m.in. bez Muhammada Ali Abdur-Rakhmana. Ważnym zawodnikiem w szeregach gospodarzy jest Marcel Ponitka.

Początek meczu należał nieznacznie do Parmy, która prowadziła 11:7. Polski zespół odpowiedział serią 13:0. Tym samym odskoczył na cenne kilka punktów przewagi. W połowie drugiej kwarcie gospodarze zbliżyli się na trzy punkty straty - 29:32. Legia odpowiedziała za sprawą dwóch trójek Łukasza Koszarka i Grzegorza Kulki. Na przerwę podopieczni Wojciecha Kamińskiego schodzili z bardzo dobrym wynikiem 40:32.

Po zmianie stron początkowo Legia utrzymywała blisko dziesięć punktów przewagi. Później zaczęła popełniać proste błędy, zabrakło też skuteczności. Koszykarze Parmy uwierzyli w siebie i zaczęli grać dużo lepiej. Po trzech kwartach było zaledwie 54:50 dla polskiej drużyny. Na sześć minut przed końcem gospodarze wyszli na prowadzenie 60:58 po trójce Adama Juskewiciusa. Sprawy w swoje ręce wziął Robert Johnson, który zagrał skutecznie cztery kolejne akcje i Legia wróciła na sześciopunktowe prowadzenie.

Ostatecznie stołeczny zespół, a dokładnie Johnson zanotował serię 10:0 i w ważnym momencie zdobył cenną zaliczkę. Koszykarze Parmy przestali trafiać, a legioniści w końcówce grali koncertowo. Drużyna z Warszawy wygrała 78:67, chociaż wynik nie oddaje dramaturgii tego spotkania. Robert Johnson był bohaterem meczu, zdobywając aż 30 punktów. Legia awansowała do ćwierćfinału rozgrywek, w którym zagra z Unihotels Reggio Emilia.

Parma Perm - Legia Warszawa 67:78 (16:24, 16:16, 18:14, 17:24)