Strzelectwo: Tomasz Bartnik mistrzem świata!

• Data publikacji: 07.09.2018, 06:09

Tomasz Bartnik został w Changwon mistrzem świata w strzelaniu z karabinu w trzech postawach. Tym samym wywalczył kwalifikację olimpijską dla naszego kraju w tej konkurencji.

W kwalifikacjach Bartnik zajął drugie miejsce - podobnie jak ich zwycięzca, Zicheng Hui, uzyskał 1182 pkt., ale miał mniej strzałów w środek tarczy. Polak szczególnie dobrze spisał się w postawie leżąc, w której zebrał 398 pkt. Wysokie miejsce w kwalifikacjach zawdzięcza nie tylko swoim dobrym wynikom (po 392 pkt. w postawach klęcząc i stojąc), ale też słabej postawie najgroźniejszych rywali w stójce.

W finale nasz reprezentant poprawił się w pozycji klęcząc, zajmując po niej trzecie miejsce z wynikiem 153,3 pkt., tracąc 0,7 pkt. do prowadzącego Huia. W postawie leżąc był jednak najlepszy (157,5 pkt.) i objął prowadzenie z rezultatem 310,8 pkt., wyprzedzając o 0,7 pkt. Amerykanina Michaela McPhaila. Przewagę powiększył w stójce, zgarniając tytuł mistrza świata. McPhail zakończył zmagania na trzecim miejscu, wyprzedzony w końcówce zmagań przez Chorwata Petara Gorsę.

Kwalifikacje olimpijskie dla swoich krajów oprócz Polaka i Amerykanina (Gorsa dał już Chorwacji miejsce w karabinie pneumatycznym) wywalczyli też Norweg Henrik Larsen i Chińczyk Haoran Yang.