Pekin 2022 - Hokej na lodzie: brązowy medal dla Finek

• Data publikacji: 16.02.2022, 14:35

Dzisiaj rozdano pierwsze medale w turnieju hokejowym na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. W meczu o brązowy medal kobiet Finlandia wygrała 4:0 ze Szwajcarią.

W turnieju nie było większej niespodzianki, więc w jutrzejszym finale Kanada zagra ze Stanami Zjednoczonymi. Tym samym Finkom i Szwajcarkom pozostała rywalizacja o trzecie miejsce. Zespół ze Skandynawii powalczył z Amerykankami w półfinale, ale to nie wystarczyło na awans. Helwetki zaś zostały rozgromione przez zespół Kanady. W meczu grupowym Szwajcarki pokonały 3:2 Finki, które broniły brązowego medalu z Pjongczangu.

Na pierwszą bramkę trzeba było czekać ponad 11 minut. Finki najpierw obroniły przewagę, a potem już w pełnym zestawieniu wykonały akcję, która zakończyła się premierowym trafieniem. Z bliskiej odległość krążek w szwajcarskiej bramce umieściła Wiiwi Wainikka. Zdecydowanie więcej strzałów oddały reprezentantki Finlandii, które dominowały na lodowisku. Nie potrafiły jednak tego przełożyć na powiększenie różnicy bramkowej. Szwajcarki w połowie drugiej tercji miały znakomitą okazję w sytuacji "jedna na jedną". Po 40 minutach było nadal 1:0.

Swoją drugą bramkę Finki strzeliły na początku drugiej tercji. Na listę strzelczyń wpisała się Susanna Tapani, wykorzystując błąd rywalek w rozgrywaniu gry w przewadze. Hokeistki ze Skandynawii były coraz bliżej brązowego medalu. Zwycięstwo przypieczętowały w ostatnich minutach, zdobywając dwa gole w przewadze liczebnej. Nelli Laitanen i Michelle Karwinen ustaliły wynik meczu na 4:0. Kluczem do wygranej Finek były cierpliwość i konsekwencja w grze, szczególnie w obronie, co poskutkowało czystym kontem bramkarki Anni Keisali.

Finlandia - Szwajcaria 4:0 (1:0, 0:0, 3:0)