Pekin 2022 - Łyżwiarstwo szybkie: złoto i rekord olimpijski Miho Takagi
Sasha Krotov/Wikimedia

• Dodał: Kamil Dembczyk
  • Data publikacji: 17.02.2022, 11:16

Miho Takagi okazała się najszybsza w biegu na 1000 metrów podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie. Japonka z czasem 1:13,19 ustanowiła nowy rekord olimpijski. Podium uzupełniły Jutta Leerdam z Holandii i Amerykanka Brittany Bowe. Andżelika Wójcik i Karolina Bosiek zajęły miejsca w drugiej dziesiątce.

Na start pierwszej z reprezentantek Polski musieliśmy poczekać do ósmego wyścigu. Wtedy to swój bieg miała Karolina Bosiek, a jej rywalką z pary była Kim Min-Sun. Koreanka bieg ten rozegrała nieco lepiej i ukończyła go z czasem 1:16,54. Polka dojechała do mety 0,15 sekundy za swoją rywalką, co wówczas dawało jej siódme miejsce. Druga z naszych panczenistek - Andżelika Wójcik pojechała już po czyszczeniu lodu, w parze numer 12. Andżelika za rywalkę miała multimedalistkę igrzysk olimpijskich - legendarną Ireen Wust. Lublinianka bardzo dobrze pojechała pierwsze okrążenie, jednak w dalszej części biegu wyraźnie osłabła, przez co uzyskała czas 1:16,79, plasujący ją w drugiej dziesiątce. Holenderka rzecz jasna wygrała w tej parze i po swoim przejeździe zajmowała trzecie miejsce.

Najszybsza dzisiejszego dnia okazała się jadąca w 13. parze Miho Takagi. Japonka kilka dni wcześniej przegrała rywalizację o złoty medal na dystansie 500 metrów. Tym razem nie miała sobie równych i z czasem 1:13,19 ustanowiła nowy rekord olimpijski. Chwilę wcześniej, bo w 11. parze startowała Jutta Leerdam. 23-letnia Holenderka po swoim występie objęła prowadzenie, co ostatecznie wystarczyło do srebrnego medalu. Z Takagi przegrała o 0,64 sekundy. W ostatniej parze biegła rekordzistka świata, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i zdobywczyni Pucharu Świata - Brittany Bowe. Nawet tak wybitna łyżwiarka nie była w stanie dziś przeciwstawić się Miho Takagi. Amerykanka straciła do nowej mistrzyni olimpijskiej 1,42 sekundy, a co za tym idzie, przegrała też z Leerdam i stanęła na najniższym stopniu podium.

1. Miho Takagi (Japonia) 1:13,19 (OR)