Jeździectwo - Cavaliada: walka o awans do finału PŚ rozpoczęta
Olszewskak94, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons

• Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 17.02.2022, 19:13

Jarosław Skrzyczyński triumfował w konkursie szybkości zaliczanym do rankingu Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej podczas zawodów Cavaliada Tour w Krakowie. Polak tym samym włączył się do walki o awans do Finału Pucharu Świata, który odbędzie się w dniach 6-10 kwietnia w Lipsku.

Od czwartku do niedzieli w Tauron Arenie w Krakowie odbywają się finałowe zawody Cavaliady, które są również finałem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. O awans do Finału Pucharu Świata w Lipsku, gdzie wystartuje 40 najlepszych jeźdźców na świecie, w Krakowie walczy 18 zawodników. Z "polskiej" ligi awans uzyska trzech jeźdźców. Przed zawodami w Krakowie liderem jest Węgier Zsoltan Cekus, który wyprzedza Andriusa Petrovasa z Litwy i Angelosa Touloupisa z Grecji. Z Polaków najwyżej sklasyfikowany jest Dawid Kubiak, który zajmuje czwarte miejsce, a w walce o awans powinien się też liczyć siódmy w klasyfikacji Jarosław Skrzyczyński.

Do rankingu Pucharu Świata zaliczane będą trzy konkursy: czwartkowy konkurs szybkości, piątkowy konkurs dużej rundy oraz niedzielne Grand Prix. Konkurs szybkości punktowany jest od 10 do 1 pkt. Najskuteczniej i najszybciej parkur tego konkursu pokonał koń Inturido dosiadany przez Jarosława Skrzyczyńskiego. Nasza para była bezbłędna i wygrała z czasem 61,73. Na drugim miejscu uplasował się Andrius Petrovas na wałachu Gigollo, który stracił do Polaka 0,58 sekundy. Trzeci był Niemiec Robert Bruhns (DSP Corbain) ze stratą 0,67 sekundy. Dobrze wypadł również aktualny mistrz Polski Wojciech Wojcianiec na swoim najlepszym koniu Chintablue, zajmując czwartą pozycję.

Wyniki konkursu

Wcześniej odbył się dwufazowy konkurs średniej rundy. Zwycięstwo w nim odniósł Mateusz Tyszko w parze z ogierem Zirroco Air. Nieznacznie przegrała z nim Małgorzata Koszucka (Keira Hippica). Podium uzupełniła kolejna z naszych reprezentantek Kornelia Kurleto dosiadająca klacz Lausanne 65.