Pekin 2022 - Biathlon: Braisaz-Bouchet najlepsza w biegu masowym
Ylliab Photo from Grenoble, France, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

Pekin 2022 - Biathlon: Braisaz-Bouchet najlepsza w biegu masowym

  • Dodał: Jakub Łosiak
  • Data publikacji: 18.02.2022, 09:00

Bieg ze startu wspólnego na 12,5 km kobiet odbywał się w bardzo trudnych warunkach wietrznych. Najlepiej poradziła sobie w nich Francuzka Justine Braisaz-Bouchet i została mistrzynią olimpijską. Za nią uplasowały się dwie Norweżki. Druga była Tiril Eckhoff, a trzecia Marte Olsbu Roeiseland. Monika Hojnisz-Staręga nie zaliczy tego startu do udanych, gdyż była dopiero 27.

 

Na stracie biegu masowego stanęło 30 zawodniczek. Prawo startu miały w nim wszystkie medalistki konkurencji indywidualnych igrzysk w Pekinie, czołowa piętnastka Pucharu Świata oraz zawodniczki, które wywalczyły najwięcej punktów w trzech biegach indywidualnych na igrzyskach. W tej trzeciej grupie była właśnie Monika Hojnisz-Staręga.

 

Polka stratowała z siódmego rzędu, wobec czego na pierwszej rundzie biegła w okolicach 23. lokaty. Niestety, na pierwszym strzelaniu nasza zawodniczka dwa razy spudłowała i na tym etapie zajmowała przedostatnie, 29. miejsce. Jeśli mieliśmy jeszcze jakieś nadzieje, że podobnie jak w biegu pościgowym Polka odrobi coś na kolejnych strzelaniach, to już na drugim leżaku one prysły. Monika Hojnisz-Staręga nie trafiła trzech strzałów i spadła na ostatnie miejsce. W stójce było trochę lepiej. Podczas trzeciej wizyty na strzelnicy Polka spudłowała raz i przesunęła się na 25. pozycję. Jednak ostatnie strzelanie znów przyniosło dwa pudła. Nasza zawodniczka wybiegła na 27. pozycji i utrzymała ją do mety.

 

Na strzelnicy były dziś ekstremalnie trudne warunki. Po dwóch pierwszych strzelaniach znakomicie radziły sobie Norweżki Tiril Eckhoff i Marte Olsbu Roeiseland, które strzelały bezbłędnie i miały ponad pół minuty przewagi nad Julią Simon z Francji. Decydujące było trzecie strzelanie. Norweżki spędziły na nim dużo czasu i w dodatku obie dwa razy spudłowały. Zupełnie inną taktykę obrała Justine Braisaz-Bouchet. Francuzka strzelała szybko, a co najważniejsze celnie i objęła prowadzenie. Podczas ostatniego strzelania reprezentantka Trójkolorowych pomyliła się raz, ale przy dwóch pudłach najgroźniejszych rywalek utrzymała dużą przewagę i na mecie mogła się cieszyć ze złotego medalu. Pozostałe zawodniczki pudłowały na potęgę. Na drugiej pozycji wybiegła Tiril Eckhoff tuż przed Marte Olsbu Roeiseland. Około 5 sekund do drugiej z Norweżek traciła Marketa Davidowa z Czech. Na ostatniej rundzie nic się jednak nie zmieniło i dwa medale powędrowały do Norweżek.

 

Wyniki:

1. Justine Braisaz-Bouchet (Francja)

2. Tiril Eckhoff (Norwegia)

3. Marte Olsbu Roeiseland (Norwegia)

4. Marketa Davidiva (Czechy)

5. Kristina Riezcowa (Rosyjski Komitet Olimpijski)

6. Julia Simon (Francja)

7. Julija Dżima (Ukraina)

8. Franziska Preuss (Niemcy)

...

27. Monika Hojnisz-Staręga (Polska)