PlusLiga: jastrzębianie wywalczyli komplet punktów w Zawierciu
PI0TR SUMARA/PLS

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 19.02.2022, 19:33

W meczu 21. kolejki PlusLigi Aluron CMC Warta Zawiercie mierzył się z Jastrzębskim Węglem. Podopieczni Igora Kolakovicia wygrali pierwszego seta w tym spotkaniu, jednak w kolejnych trzech partiach górą byli mistrzowie Polski, wywożąc z Zawiercia cenny komplet punktów.

"Jurajscy Rycerze" przystępowali do tego starcia bez Urosa Kovacevicia. Natomiast brak jednego z liderów nie przeszkodził Aluronowi w dobrym rozpoczęciu sobotniej konfrontacji. Po długiej akcji wykończonej przez Facundo Conte gospodarze prowadzili 4:1. Faworyzowani przyjezdni dosyć szybko zniwelowali różnicę, a dzięki blokowi Jurija Gladyra na tablicy wyników widniał rezultat 5:5. W kolejnym fragmencie gospodarze ryzykowali w polu serwisowym, co przynosiło znakomity efekt. Wskutek punktowej zagrywki Maximiliano Cavanny miejscowi odskoczyli przeciwnikom na cztery punkty (13:9). Później zawiercianie kontynuowali dobrą grę, a po kontrataku wykończonym przez Piotra Orczyka ich przewaga wzrosła do sześciu "oczek" (17:11). Podopieczni Andrei Gardiniego nie potrafili przeciwstawić się ekipie z Zawiercia, która po dobrym ataku Facundo Conte prowadziła już 21:13. W końcówce zawiercianie zachowali koncentrację i wygrali pierwszego seta 25:16. Premierową odsłonę zakończył efektowny blok Dawida Konarskiego.

Na początku drugiej partii trwała zacięta rywalizacja. Obie drużyny bardzo dobrze grały blokiem, a po zatrzymanym ataku Piotra Orczyka jastrzębianie wysunęli się na dwupunktowe prowadzenie (6:4). Przy zagrywce Benjamina Toniuttiego goście wygrali kilka akcji z rzędu, powiększając różnicę do czterech "oczek" (9:5). Mistrzowie Polski prezentowali aktywną grę w bloku oraz w obronie, co pozwoliło im na odskoczenie rywalom. Dzięki kontratakowi wykończonemu przez Trevora Clevenota na tablicy wyników widniał rezultat 14:7 dla drużyny z Jastrzębia-Zdroju. Przyjezdni konsekwentnie utrzymywali wyraźną przewagę, pewnie zmierzając do triumfu w drugim secie. Wskutek obrony Tomasza Fornala i efektownego ataku Łukasza Wiśniewskiego pomarańczowi prowadzili 21:13. Podopieczni Andrei Gardiniego wygrali 25:18, doprowadzając do remisu 1:1 w setach.

Trzeci set rozpoczął się lepiej dla drużyny z Zawiercia. Dzięki mocnej zagrywce gospodarze utrudniali przeciwnikom wyprowadzanie skutecznych akcji i przejęli inicjatywę, doprowadzając do wyniku 4:1 na swoją korzyść. W kolejnym fragmencie mistrzowie Polski dążyli do zniwelowania strat i wskutek asa serwisowego posłanego przez Jurija Gladyra wyrównali stan rywalizacji (6:6). Później trwała zacięta walka, a żadna z drużyn nie potrafiła zbudować choćby dwupunktowej przewagi. Zawiercianie przełamali ten impas i po kontrataku wykończonym przez Facundo Conte prowadzili 12:10. Natomiast dzięki dobremu zagraniu Jurija Gladyra przyjezdni po raz kolejny doprowadzili do remisu (16:16). Jastrzębianie poszli za ciosem i dzięki skutecznej grze w bloku odskoczyli rywalom na pięć "oczek" (21:16). Te straty okazały się nie do odrobienia dla gospodarzy. Ostatecznie ekipa prowadzona przez Andreę Gardiniego wykorzystała pierwszą piłkę setową i triumfowała 25:18.

W początkowym fragmencie czwartej odsłony jastrzębianie prezentowali skuteczną grę i dosyć szybko zbudowali wyraźną przewagę. Przy zagrywce Tomasza Fornala mistrzowie Polski wygrali kilka akcji z rzędu, a po asie serwisowym reprezentacyjnego przyjmującego prowadzili 10:5. W kolejnym fragmencie gospodarze popełniali proste błędy, a zespół z Jastrzębia-Zdroju bezlitośnie je wykorzystywał. Wskutek nieudanego zagrania Facundo Conte na tablicy wyników widniał rezultat 13:6. Po długiej akcji zakończonej atakiem Jana Hadravy przewaga podopiecznych Andrei Gardiniego wzrosła do dziewięciu punktów (19:10). Pomarańczowi zwyciężyli czwartą partię 25:17, a cały mecz 3:1. Sobotni mecz zakończył udany blok Tomasza Fornala. Dla jastrzębian triumf w Zawierciu był szesnastym ligowym zwycięstwem w sezonie 2021/2022.

W następnej kolejce PlusLigi siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie zagrają na wyjeździe z Grupą Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (5 marca, 14:45). Natomiast Jastrzębski Węgiel podejmie GKS Katowice (5 marca, 20:30). Wcześniej podopieczni Andrei Gardiniego zmierzą się w ćwierćfinale TAURON Pucharu Polski z Projektem Warszawa (23 lutego, 17:30).

Aluron CMC Warta Zawiercie - Jastrzębski Węgiel 1:3 (25:16, 18:25, 18:25, 17:25)

Aluron CMC Warta Zawiercie: Niemiec, Tavares, Conte, Zniszczoł, Konarski, Orczyk, Żurek (L) oraz Cavanna, Malinowski, Depowski

Jastrzębski Węgiel: Fornal, Wiśniewski, Hadrava, Clevenot, Gladyr, Toniutti, Popiwczak (L)

MVP: Trevor Clevenot