Pekin 2022 - Hokej na lodzie: brązowy medal dla Słowacji

• Data publikacji: 19.02.2022, 16:23

Na turnieju hokeja na lodzie mężczyzn rozegrano finał pocieszenia. W meczu o brązowy medal Słowacja wygrała 4:0 ze Szwecją. W jutrzejszym finale zmierzą się Finlandia i Rosyjski Komitet Olimpijski.

Rzecz jasna, w meczu o trzecie miejsce spotkały się drużyny, które przegrywały w półfinałach. Dla Słowacji miejsce w najlepszej czwórce turnieju jest już dużym osiągnięciem. W 1/2 finału nasi południowi sąsiedzi ulegli Finlandii. Znacznie bliżej meczu o złoto byli Szwedzi, którzy przegrali z Rosyjskim Komitetem Olimpijskim dopiero po rzutach karnych. Słowacja i Szwecja spotkały się już w fazie grupowej, kiedy drugi z zespołów wygrał 4:1.

Pierwsza tercja toczyła się dość spokojnie. Więcej strzałów na bramkę oddali Słowacy, ale z obydwu stron nie oglądaliśmy sytuacji, które mogłoby spowodować zdobycie pierwszego gola w meczu. Dopiero w drugiej części gry reprezentacja Słowacji znalazła sposób na Larsa Johanssona i to dwukrotnie. W 24. minucie pierwsze trafienie w spotkaniu zanotował Juraj Slafkowsky. 17-letni hokeista jest objawieniem tego turnieju. Niecałe dziesięć minut później Samuel Takac strzelił pierwszą bramkę w przewadze dla swojej drużyny.

W trzeciej tercji Słowacy mieli szanse na powiększenie przewagi, w tym w przewadze, a także w sytuacji sam na sam Cehlarika na dziesięć minut przed końcem. Szwedzi grali dzisiaj bardzo słabo i nie potrafili zagrozić słowackiej bramce. Na dwie minuty przed ostatnią syreną zespół ze Skandynawii wycofał bramkarza, ale po kilkunastu sekundach został ukarany. Drugiego gola w meczu zdobył Juraj Slafkowsky. Wynik na 4:0 po trafieniu do pustej bramki ustalił Pawol Regenda. Tym samym Słowacja wywalczyła po raz pierwszy w historii olimpijski medal w hokeju.

Szwecja - Słowacja 0:4 (0:0, 0:2, 0:2)