Pekin 2022 - Hokej: historyczny złoty medal olimpijski w turnieju mężczyzn

• Dodał: Artur Zagała
  • Data publikacji: 20.02.2022, 07:59

Po bardzo dobrym meczu reprezentacja Finlandii w hokeju na lodzie zdobyła złoty medal olimpijski. Hokeiści Jukki Jalonena pokonali zawodników Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego 2:1. Dla Finów to pierwsze złoto igrzysk olimpijskich w historii. Rosjanie odbiorą krążki koloru srebrnego a brąz przypadł Słowacji, która wygrała ze Szwecją w pojedynku o trzecie miejsce.

Pierwszą tercję lepiej rozpoczęła Finlandia, która prowadziła grę i kilkukrotnie próbowała pokonać rosyjskiego bramkarza. Atakujący ze Skandynawii byli jednak nieskuteczni w tej części meczu i nie potrafili skierować krążka do bramki. W siódmej minucie udało się to natomiast zawodnikowi Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego, Michaiłowi Grigorence. Rosjanie wykorzystali grę w przewadze i dzięki temu trafieniu wygrali pierwszą odsłonę meczu 1:0. Reprezentanci Kraju Tysiąca Jezior odrobili stratę po trzech minutach gry w drugiej odsłonie. Gola na wagę wyrównania zdobył Ville Pokka, grający na co dzień w klubie z Omska. Hokeiści grający w niebieskich strojach mogli wyjść na prowadzenie w tej części meczu, ale nie potrafili wykorzystać przewagi jednego zawodnika, w trakcie odbywania kary przez Semjonowa.

Trzecia tercja nie mogła rozpocząć się lepiej dla reprezentantów Finlandii. Już po 31 sekundach gry na prowadzenie wyprowadził ich Hannes Bjorninen. Skandynawowie zdominowali ostatnie 20 minut spotkania, częściej będąc przy krążku i oddając więcej strzałów. Rosjanie próbowali agresywnej gry, za którą na ławkę kar został odesłany Andronow, ale nie mogli znaleźć sposobu na pokonanie bramkarza rywali. Na 15 sekund przed końcem, po konsultacji z trenerem hokeiści Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego przeprowadzili jeszcze jeden, groźny atak, który niemal zakończył się wyrównaniem wyniku, ale świetna postawa Sateriego w bramce pozwoliła cieszyć się Finom z pierwszego złotego medalu igrzysk olimpijskich.

Finlandia posiada na swoim koncie już 7 medali olimpijskich. Ten z Pekinu jest pierwszym koloru złotego. Pozostałe krążki to dwa srebrne medale z 1988 i 2006 roku oraz 4 brązowe (1994, 1998, 2010, 2014). Liczba medali dla Rosji zależna jest od tego jak klasyfikowany był ten kraj podczas zimowych igrzysk. Rosyjski Komitet Olimpijski zdobył 1 złoty i 1 srebrny krążek. Sportowcy występujący pod flagą Federacji Rosyjskiej zdobyli 1 srebro i 1 brąz. W 1992 w Albertville, po rozpadzie Związku Radzieckiego, sportowcy z tego kraju i kilku byłych republik radzieckich pod olimpijską flagą, jako Wspólnota Niepodległych Państw wywalczyła złoty medal. Związek Radziecki wygrywał igrzyska siedmiokrotnie, raz zdobył srebrny a raz brązowy medal olimpijski.

Finlandia - Rosyjski Komitet Olimpijski 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)