Biegi narciarskie – MŚJ: rosyjskie podium, Polacy daleko
Tom-Vegard Feltstykket

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 22.02.2022, 16:38

Rosyjscy juniorzy nie dali rywalom szans w rywalizacji na 30 km techniką dowolną. Zawodnicy z Rosji zajęli cztery pierwsze miejsca na najdłuższym dystansie, a mistrzem świata juniorów został Aleksander Iwszyn. Najlepszy z Polaków – Sebastian Bryja – był 49.

Rywalizacja w juniorskich mistrzostwach świata w norweskiej Lygnie rozpoczęła się nietypowo – od biegów na najdłuższym dystansie. Wyścig ze startu wspólnego na 30 km techniką dowolną przebiegał pod kontrolą młodych reprezentantów Rosji – cała czwórka zawodników z tego kraju od początku do końca biegła w czołówce i narzucała mocne tempo, stopniowo rozrywając stawkę.

Na półmetku dystansu grupa liderów liczyła 16 biegaczy, ale z każdym kolejnym kilometrem systematycznie się kurczyła. Po pokonaniu 20 km w czołówce zostało 9 zawodników – oprócz Rosjan dwóch reprezentantów Kanady, Fin, Norweg i Włoch. Po kolejnych pięciu kilometrach na czele stawki pozostało trzech reprezentantów Rosji: Sawielij Korostieliow, Aleksander Iwszyn i Nikita Denisow. Było jasne, że wspomniani biegacze walkę o medale juniorskiego czempionatu stoczą między sobą. Ostatecznie najlepszy okazał się Sasza Iwszyn, który zwyciężył z czasem 1:12:47.9. Osiem sekund później na metę wpadł Korostieliow, a brązowy krążek przypadł Denisowowi (+12.0). Czwarte miejsce dla czwartego reprezentanta Rosji – Nikity Rodionowa, jednak jego strata do triumfatora wyniosła już minutę. Kolejne lokaty w czołówce dla Kanadyjczyka Xaviera McKeevera, Norwega Henrika Kvennasa, drugiego Kanadyjczyka Thomasa Stephena i Fina Niko Anttoli.

W rywalizacji wystąpiło dwóch Polaków – Piotr Jarecki i Sebastian Bryja. Biało-Czerwoni zajęli odległe pozycje. Większość dystansu pokonywali sklasyfikowani na miejscach w piątej (Jarecki) i szóstej (Bryja) dziesiątce. Na ostatnich 5 km więcej sił zachował Bryja, który awansował o kilka pozycji, natomiast duży spadek w klasyfikacji zaliczył Jarecki. W rezultacie lepszy wynik uzyskał Sebastian Bryja, który finiszował na 49. pozycji, ze stratą ośmiu minut do Iwszyna. Piotr Jarecki w debiucie w mistrzostwach świata juniorów zajął 59. lokatę, do zwycięzcy tracąc blisko 10 minut. Sklasyfikowano 67. biegaczy, kolejnych pięciu zeszło z trasy.

Jutro w Lygnie juniorzy powalczą w sztafetach.