Kajakarstwo górskie - PŚ: Fox i Slafkovsky z trofeami za sezon 2018

• Dodał: Igor Wasilewski
  • Data publikacji: 08.09.2018, 16:22

Australijka Jessica Fox i Słowak Alexander Slafkovsky zostali zdobywcami Pucharu Świata w żeńskim K-1 i męskim C-1. W finałowych zawodach w La Seu d'Urgell najlepsi okazali się Ricarda Funk z Niemiec i Luka Bozić ze Słowacji.

Jako pierwsi na torze położonym u stóp Pirenejów zaprezentowali się kanadyjkarze. Już półfinał ich konkurencji przyniósł wiele niespodziewanych rozstrzygnięć. Fazy tej nie dał rady przebrnąć między innymi Sideris Tasiadis, który wygrywał aż trzy z pięciu pucharowych zawodów w tym sezonie. Do finału nie wszedł też zwycięzca piątkowych eliminacji Brytyjczyk David Florence. W zaistniałej sytuacji na torze najlepszy okazał się Słoweniec Luka Bozić, który najpierw doskonale poradził sobie w półfinałowym przejeździe, a chwilę później zaprezentował się jeszcze lepiej, kończąc zawody na najwyższym stopniu podium. Podium uzupełnili Franz Anton z Niemiec oraz Denis Gargaud Chanut z Francji.

Niespodzianki były też obecne podczas rozstrzygnięć wśród kajakarek. Ostatnie, dziesiąte miejsce w finale zajęła tegoroczna dominatorka Jessica Fox. Australijka już w swoim półfinałowym przejeździe popełniła nadspodziewanie dużo błędów, w finale ominęła jednak bramkę i zakończyła zawody z 50-sekundową karą.

Jej los w półfinale podzieliła nasza reprezentantka. Natalia Pacierpnik ukończyła swoją próbą z wynikiem 108.40, który dałby jej awans do czołowej „dziesiątki”. Nie minęło jednak kilka chwil, a przy nazwisku Polki widniała kara za pominięcie bramki z numer ósmym. Druga z naszych reprezentantek – Klaudia Zwolińska sklasyfikowana została ostatecznie na 20. pozycji.

To właśnie młodszej z naszych kajakarek udało się zakończyć sezon Pucharu Świata  w czołówce. Zwolińska z wynikiem 175 punktów zakończyła cykl na dziewiątej pozycji. Zwyciężczynią tegorocznych zmagań, mimo dzisiejszej wpadki, została Australijka Fox, wyprzedzając zwyciężczynię z La Deu d’Urgell Ricardę Funk z Niemiec o zaledwie jedno „oczko”.

Na drugim miejscu tegoroczny cykl zakończył też zwycięzca męskiej rywalizacji. Luka Bozić ustąpił jedynie ósmemu dziś Alexandrowi Slafkovsky’emu ze Słowacji, na trzeciej pozycji sezon ukończył natomiast Niemiec Tasiadis.