Liga Europy: mecze 1/16 finału już za nami
Ungry Young Man/Flickr

• Dodał: Paweł Stańczyk
  • Data publikacji: 24.02.2022, 23:50

Za nami wszystkie mecze 1/16 finału Ligi Europy 2021/2022. Zwycięzcy dwumeczy spotkają się w 1/8 finału ze zwycięzcami poszczególnych grup tych rozgrywek.

Sporo działo się w Neapolu. W pierwszym spotkaniu SSC Napoli zremisowało na wyjeździe z FC Barceloną. Dziś górą była Duma Katalonii. Strzelanie bramek rozpoczęło się w 9. minucie. Świetną akcję przeprowadził indywidualnie Traore, odegrał w pole karne, po czym do siatki w sytuacji sam na sam trafił Alba. W 14. minucie kapitalnym uderzeniem zza szesnastki popisał się de Jong i Barcelona prowadziła 2:0. Napoli odpowiedziało w 24. minucie, kiedy to z karnego trafił Insigne, lecz jeszcze w 45. minucie kolejną bramkę dla Barcelony odnotował uderzający zza pola bramkowego Piqué. Akcję bramkowa zapoczątkowało dogranie z rzutu rożnego.

Kolejne bramki padły w drugiej odsłonie meczu. W 59. minucie podaniem z prawej strony obsłużonym w polu karnym został Aubameyang, który zdecydował się na skuteczny strzał z pierwszej piłki. Kilka minut przed końcem meczu błąd w wyprowadzeniu piłki z własnego pola karnego popełnili przyjezdni z Barcelony. Napoli wyszło wysokim pressingiem, co przyniosło bramkę strzeloną przez Politano.

Z wysoką wygraną też Atalanta, która na wyjeździe grała z Olympiakos Pireus. Już w pierwszym meczu gracze z Bergamo wygrali 2:1. Tym razem bramki zdobywali tylko oni. W 40. minucie gola po solowej akcji lewą stroną przeprowadził Maehle. Drugą bramkę w 67. minucie zdobył kapitalnie uderzający zza pola bramkowego Malinovskyj, który do siatki trafił też w 69. minucie. Tym razem popisał się znakomitym uderzeniem zza pola karnego.

Real Sociedad zostało wyeliminowane rzez RB Lipsk. W pierwszym starciu tych drużyn padł remis 2:2. Tym razem niemiecka ekipa była bezkonkurencyjna. Gola zdobyła już w 39. minucie. Karnego nie wykorzystali, ale skutecznie dobijał Orban. W 59. minucie prowadzenie drużyny z Lipska podwyższył uderzający z szesnastki Silva. Real Sociedad nawiązał kontakt w 67. minucie. Po dograniu z rzutu wolnego bramkę w sytuacji sam na sam wpakował do siatki Zubimendi. Ostatnie słowo należało jednak do gości z Lipska. W 89. minucie karnego wykorzystał Forsberg.

W Bradze o losach awansu decydowały natomiast karne. W pierwszym meczu górą u siebie był Sheriff Tyraspol. Tym razem 2:0 wygrał Sporting Braga. Bramki ta drużyna zdobywała w pierwszej połowie. W 17. minucie gola po dograniu z prawej strony strzelił Medeiros. Kilka minut przed przerwą podaniem zza pola karnego obsłużonym został Horta, który bez problemów wykorzystał sytuację sam na sam. W trzech pierwszych karnych pudłowali gracze gości. Portugalczycy takiej okazji nie zaprzepaścili, choć w swoich próbach nie byli perfekcyjni. Przyjezdnych przy życiu utrzymało trafienie Basita, choć wiele wskazywało na to, że Sheriff czwartej szansy mieć już nie będzie. Dwa karne zaprzepaścili jednak gracze z Bragi. Ci jednak zwycięstwa nie oddali i wygrali w karnych 3:2.

Dinamo Zagrzeb - Sevilla 1:0 (Pierwszy mecz 1:3 - awans: Sevilla)

Bramki: 65' Oršić (kar.)

Lazio - FC Porto 2:2 (1:2 - awans: FC Porto)

Bramki: 19' Immobile, 90+5' Cataldi – 31' Taremi, 68'Uribe

Olympiakos - Atalanta 0:3 (1:2 - awans: Atalanta)

Bramki: 40' Maehle, 67' Malinovsky, 69' Malinovsky

Real Sociedad - RB Lipsk 1:3 (2:2 - awans: RB Lipsk)

Bramki: 67' Zubimendi – 39' Orban, 59' André Silva, 89' Forsberg (kar.)

Betis - Zenit 0:0 (3:2 - awans: Betis)

Sporting Braga - Sheriff Tiraspol 2:0 (po karnych 3:2) (0:2 - awans: SC Braga)

Bramki: 17' I. Medeiros, 43' R. Horta

SSC Napoli - FC Barcelona 2:4 (1:1 - awans: FC Barcelona)

Bramki: 24' L. Insigne (kar.), 88' Politano – 9' J. Alba, 14' F. de Jong, 45' Piqué, 59' Aubameyang

Rangers FC - Borussia Dortmund 2:2 (4:2 - awans: Rangers)

Bramki: 22' Tavernier (kar.), 57' Tavernier – 31' Bellingham, 42' Malen