Biegi narciarskie – PŚ: mistrzowie olimpijscy w formie, Maciej Staręga w półfinale

• Dodał: Inga Świetlicka
  • Data publikacji: 26.02.2022, 15:30

Mistrzowie olimpijscy w sprincie łyżwą z Pekinu – Jonna Sundling i Johannes Hoesflot Klaebo – potwierdzili dominację w tej konkurencji i zwyciężyli w pierwszym dniu zawodów w Lahti. Najlepszy w sezonie rezultat uzyskał Maciej Staręga, który awansował do półfinału.

Rywalizacja sprinterska techniką dowolną w Lahti toczyła się pod dyktando mistrzów olimpijskich w tej specjalności. Jonna Sundling zdeklasowała rywalki już w kwalifikacjach, które wygrała z przewagą niemal 7 sekund. W fazie pucharowej Szwedka również nie dała rywalkom szans, pewnie triumfując we wszystkich trzech biegach. Pozostałym zawodniczkom pozostała walka o dwa pozostałe miejsca na podium. W finale Sundling triumfowała z przewagą ponad trzech sekund nad koleżankami z kadry: Emmą Ribom i Mają Dahlqvist. Poza podium Jessie Diggins, Anamarija Lampić i Natalia Niepriajewa.

W zmaganiach męskich emocjonujący pojedynek o zwycięstwo toczyli ze sobą Johannes Hoesflot Klaebo i Lucas Chanavat. Francuz był minimalnie lepszy od Norwega w eliminacjach oraz ćwierćfinale, jednak, gdy rywalizacja weszła w decydującą fazę, to Klaebo wziął sprawy w swoje ręce. Norweg triumfował w półfinale i wyścigu finałowym – w obu okazał się na finiszu minimalnie lepszy od Francuza. Lucas Chanavat musiał zadowolić się drugim miejscem (+0.04). Na najniższym stopniu podium uplasował się drugi z reprezentantów Norwegii – Sindre Bjoernestad Skar (+0.23), a dalsze lokaty zajęli Haavard Solaas Taugboel, Gleb Retiwych i rewelacja dnia: Chińczyk Qiang Wang.

Maciej Staręga dobrą dyspozycję zasygnalizował już w kwalifikacjach, w których zajął 19. pozycję (+6.37 do Chanavata). Na tym etapie odpadł drugi z reprezentantów Polski – Kamil Bury, który został sklasyfikowany na odległym 52. miejscu (+13.12). W ćwierćfinale Staręga trafił na rywali na swoim poziomie. Po mądrym taktycznie biegu, prowadzonym od początku przez Chińczyka Wanga, Polak finiszował na 3. pozycji z czasem dającym awans do półfinału. Szybsi od naszego zawodnika w tej fazie zawodów byli Szwajcar Janik Riebli i wspomniany Chińczyk.

W półfinale rywale byli znacznie mocniejsi i Maciej Staręga nie zdołał przebić się na czołowe pozycje. Polak finiszował razem z resztą stawki, ale na ostatnim miejscu. Do najlepszego w tym biegu Gleba Retiwycha stracił +1.35 sek. Szybsi od Staręgi byli także Sindre Bjoernestad Skar, Quiang Wang, Richard Jouve i Janik Riebli. Ostatecznie Maciej Staręga zajął w Lahti najlepsze w sezonie 11. miejsce.