Skoki narciarskie - PŚ: zwycięstwo Graneruda i Kobayashiego, solidny występ Polaków
Joanna Malinowska/sportwobiektywie.pl

• Dodał: Rafał Kozieł
  • Data publikacji: 27.02.2022, 17:43

Niesamowita historia! Halvor Egner Granerud i Ryoyu Kobayashi ex aequo zwyciężyli w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lahti. Na podium stanął także Stefan Kraft. Najlepszym z „Biało-Czerwonych” okazał się Dawid Kubacki, który ukończył zawody na siódmej lokacie. Punktowali także Kamil Stoch oraz Piotr Żyła, którzy zajęli miejsca w drugiej dziesiątce.

Po sobotniej „drużynówce”, nadszedł czas na drugi indywidualny konkurs w fińskim Lahti. Po niezłym występie Piotra Żyły, który zajął trzecie miejsce w piątkowych zawodach, polscy kibice liczyli na kolejny niezły występ „Biało-Czerwonych”. Zawody poprzedziły kwalifikacje, w których awans do zawodów wywalczył komplet, sześciu Polaków, z których najlepszy – Kamil Stoch – uplasował się na szóstej lokacie. W zawodach pozwalających wyłonić konkursową „50-tkę” najlepszy okazał się Halvor Egner Granerud, który wyprzedził Manuela Fettnera oraz Zigę Jelara.

Po pierwszej serii z polskiej ekipy zadowolony mógł być Dawid Kubacki, który po skoku na odległość 125 metrów zajmował dziewiątą pozycję. Piętnasty był Kamil Stoch, który osiągnął identyczną odległość od brązowego medalisty z Pekinu, jednak miał drobne problemy przy lądowaniu. Do serii finałowej awansował także Piotr Żyła, który skoczył trzy metry bliżej od kolegów i zamykał drugą dziesiątkę. Sztuka awansu nie udała się Pawłowi Wąskowi, Kacprowi Juroszkowi i Stefanowi Huli. Wszyscy trzej osiągnęli identyczną odległość – 111,5 metra i zostali sklasyfikowani pod koniec trzeciej i na początku czwartej dziesiątki. Na półmetku prowadził Granerud, który wyprzedzał Karla Geigera i kapitalnie dysponowanego w Lahti Urlicha Wohlgenannta. Blisko znajdowali się także Fettner oraz Ryoyu Kobayashi, co zwiastowało zaciętą walkę o zwycięstwo.

Dobry skok, dłuższy od pierwszej próby o trzy metry, oddał w drugiej serii Piotr Żyła, co pozwoliło mu poprawić swoją lokatę i finalnie zająć 14. miejsce. Krócej, bo „tylko” 122 metry osiągnął w próbie finałowej Kamil Stoch, jednak to pozwoliło mistrzowi z Zębu awansować o kilka pozycji i zająć miejsce tuż za pierwszą dziesiątką. W porównaniu do pierwszej serii poprawił się także Dawid Kubacki, który osiągnął 126 metrów, co w ostatecznym rozrachunku pozwoliło mu zająć – po raz pierwszy w tym sezonie – miejsce w czołowej dziesiątce. Zwycięzcą okazali się Granerud oraz Kobayashi, którzy uzyskali identyczną notę. Podium uzupełnił Kraft. Dzięki zwycięstwu Japończyk powrócił na pozycję lidera Pucharu Świata.