Serie A: Napoli pokonało Lazio po szalonej końcówce

• Dodał: Przemysław Flis
  • Data publikacji: 27.02.2022, 22:57

W szlagierowym starciu 27. kolejki Serie A piłkarze Lazio Rzym podejmowali SSC Napoli. Po spotkaniu pełnym dramaturgii neapolitańczycy wygrali na Stadio Olimpico 2:1. Triumf ekipie prowadzonej przez Luciano Spallettiego zapewniła bramka Fabiana Ruiza zdobyta w czwartej minucie doliczonego czasu gry.

Przed konfrontacją z Lazio zespół z Neapolu zajmował trzecie miejsce w ligowej tabeli, natomiast w przypadku zwycięstwa zrównałby się punktami z liderującym Milanem. Podopieczni Luciano Spallettiego mogli znakomicie rozpocząć mecz na Stadio Olimpico. W 5. minucie Piotr Zieliński wyprowadził szybki atak i posłał dobre podanie do Victora Oshimena, lecz Thomas Strakosha zanotował pewną interwencję po strzale nigeryjskiego napastnika. Kilkadziesiąt sekund później wskutek składnej akcji gospodarzy futbolówka trafiła do Luisa Alberto, jednak Hiszpan uderzył niecelnie, marnując kapitalną okazję do otworzenia wyniku. W 9. minucie Sergej Milinković-Savić wykorzystał błąd Kalidou Koulibaly'ego i przechwycił piłkę przed polem karnym przeciwników. Dzięki szybkiej wymianie podań przed szansą stanął Ciro Immobile, natomiast próba najskuteczniejszego zawodnika "Biancocelesti" w tym sezonie była nieskuteczna. W 15. minucie po szarży Ciro Immobile Amir Rrahmani zagrał piłkę ręką w swojej szesnastce, ale Marco Di Bello nie zdecydował się na podyktowanie rzutu karnego w tej sytuacji.

Ekipa prowadzona przez Maurizio Sarriego dążyła do odbioru piłki na połowie przeciwnika, utrudniając przyjezdnym swobodne rozgrywanie akcji. W 21. minucie kolejną niezłą okazję miał Ciro Immobile, ale piłka po technicznym uderzeniu reprezentanta Włoch przeszła tuż nad poprzeczką. Później gra toczyła głównie w środku pola, a żadna z drużyn nie potrafiła zagrozić bramce przeciwników. W końcówce pierwszej połowy to gospodarze mieli dwie bardzo dobre szanse. Najpierw Sergej Milinković-Savić płasko uderzył, ale David Ospina zanotował kapitalną obronę. Później Ciro Immobile oddał strzał z dystansu, lecz kolumbijski golkiper po raz kolejny nie dał się zaskoczyć. Ostatecznie obie ekipy schodziły na przerwę przy bezbramkowym rezultacie.

Drużyna z Rzymu rozpoczęła drugą odsłonę ze sporym animuszem. Gospodarze byli mocno zdeterminowani, by zdobyć premierową bramkę w tym spotkaniu i niezłą okazję ku temu miał Felipe Anderson. W 52. minucie Brazylijczyk mocno uderzył sprzed pola karnego, lecz David Ospina odbił futbolówkę po jego strzale, a Kalidou Koulibaly ryzykowną interwencją powstrzymał dobitkę Luisa Alberto. Chwilę później po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Sergej Milinković-Savić próbował zaskoczyć golkipera Napoli, jednak ten zanotował pewną interwencję. Z czasem goście zaczęli przejmować inicjatywę. W 62. minucie zespół z Neapolu przeprowadził składną akcję, ale wieńczące ją uderzenie Fabiana Ruiza było bardzo niecelne. Kilkadziesiąt sekund później Lorenzo Insigne wykorzystał złe ustawienie defensywy Lazio i precyzyjnym strzałem pokonał Thomasa Strakoshę, wyprowadzając swoją drużynę na prowadzenie.

Zdobyta bramka wyraźnie zmotywowała przyjezdnych, którzy chcieli pójść za ciosem. W 69. minucie Victor Oshimen oddał mocny strzał, bramkarz Lazio odbił futbolówkę przed siebie, a Lorenzo Insigne z kilku metrów umieścił ją w siatce. Radość neapolitańczyków nie trwała jednak zbyt długo. Po konsultacji z systemem VAR arbiter anulował tego gola, ponieważ w momencie uderzenia filigranowy skrzydłowy Napoli znajdował się na pozycji spalonej. Gospodarze próbowali zagrozić przeciwnikom i odwrócić losy rywalizacji, jednak podopieczni Luciano Spallettiego konsekwentnie utrzymywali korzystny rezultat. W 82. minucie przed szansą na doprowadzenie do remisu stanął Pedro, ale próbę zawodnika gospodarzy powstrzymał bardzo dobrze dysponowany w tym spotkaniu David Ospina. Hiszpan napędzał ataki swojego zespołu i jego aktywna postawa przyniosła bramkowy skutek. W 89. minucie Pedro oddał mocne uderzenie, dzięki któremu gospodarze doprowadzili do remisu. Neapolitańczycy do samego końca wierzyli w odniesienie zwycięstwa i dopięli swego w czwartej minucie doliczonego czasu gry. "Azzurri" wyszli z dynamicznym atakiem, a Fabian Ruiz płaskim strzałem sprzed szesnastki zapewnił swojej ekipie triumf 2:1.

W następnej kolejce Serie A Lazio Rzym zagra na wyjeździe z Cagliari Calcio (5 marca, 20:45). Natomiast SSC Napoli podejmie AC Milan (6 marca, 20:45).

Lazio Rzym - SSC Napoli 1:2 (0:0)

Bramka: 89' Pedro - 63' Insigne, 90+4' Ruiz

Lazio Rzym: Strakosha - Marušić, Luiz Felipe, Patric (84' Acerbi), Radu (71' Hysaj) - Milinković-Savić, Leiva (84' Basić), Alberto - F. Anderson (65' Pedro), Immobile, Zaccagni.

SSC Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Rrahmani, Koulibaly, Rui - Politano (81' Ounas), Demme (81' Lobotka), Zieliński (57' Elmas), Ruiz, Insigne (90+6' Jesus) - Oshimen.

Żółte kartki: Radu, Immobile, Zaccagni - Rui, Ruiz

Sędzia: Marco Di Bello