La Liga: FC Barcelona rozbija u siebie Athletic Bilbao
Maria Rosa Ferre/Wikimedia Commons

• Dodał: Marcin Weiss
  • Data publikacji: 27.02.2022, 22:55

FC Barcelona rozbiła u siebie Athletic Bilbao 4:0 w spotkaniu 26. kolejki hiszpańskiej La Ligi. W pierwszej połowie prowadzenie Blaugranie zapewnił Pierre-Emerick Aubameyang, a w drugiej części meczu zwycięstwo przypieczętowali wprowadzeni z ławki Ousmane Dembele, Luuk de Jong i Memphis Depay.

Mecz rozpoczął się od dominacji Dumy Katalonii, która zamknęła rywali na ich połowie i kontrolowała przebieg gry. Podopieczni Xaviego Hernandeza mieli jednak problem z wypracowaniem dogodnej sytuacji strzeleckiej, a na pierwszą 100% szansę musieli czekać do 18. minuty. To właśnie wtedy Ferran Torres dograł idealną piłkę w pole karne do Gaviego, który będąc sam na sam z bramkarzem oddał strzał kilka metrów nad bramką. Czternaście minut później kapitalny rajd środkiem placu gry przeprowadził Adama Traore, ale zwieńczający akcję Torres oddał zbyt łatwy strzał dla Unaia Simona. Co nie udało się kolegom z zespołu, dokonał w 37. minucie Pierre-Emerick Aubameyang. Chwilę wcześniej najwyżej do dośrodkowania z rzutu rożnego Daniego Alvesa wyskoczył Gerard Pique, ale jego uderzenie głową jedynie odbiło się od poprzeczki bramki. Futbolówka spadła jednak wprost pod nogi Aubameyanga, a Gabończyk wolejem zapewnił Blaugranie prowadzenie. W ostatnich minutach pierwszej połowy nic już się nie zmieniło i do szatni w lepszych nastrojach schodzili piłkarze FC Barcelony.

Po zmianie stron tempo rozgrywki wyraźnie spadło. Pierwszą dobrą okazję dopiero w 61. minucie mieli gospodarze, którzy wykonywali rzut wolny z osiemnastego metra. Strzał Ferrana był jednak nieudany i piłka odbiła się od muru. Dwie minuty później Torres wykorzystał błąd obrońców Athleticu i stanął twarzą w twarz z Simonem — pomimo tego napastnik zawiódł po raz kolejny i przegrał pojedynek, uderzając prosto w bramkarza. Chwilę później piłkarz został zastąpiony przez Ousmane'a Dembele, który w 73. minucie podwyższył prowadzenie Barcelony. Francuz otrzymał świetne podanie od Frenkiego de Jonga, a następnie wpadł w pole karne przeciwników i uderzył z ostrego kąta nie do obrony dla bramkarza. Ten gol odebrał zawodnikom gości chęci do gry, przez co na murawie nie działo się zbyt wiele. Gdy wydawało się, że wynik meczu jest już ustalony, w 90. minucie kapitalnym dośrodkowaniem w pole karne popisał się Dembele, a piłkę celnym uderzeniem głową do bramki skierował Luuk de Jong. Podopieczni Xaviego Hernandeza nie zatrzymali się jednak i jeszcze w ostatniej akcji starcia podwyższyli rozmiary zwycięstwa — kolejną wrzutką popisał się Ousmane, a tym razem adresatem okazał się Memhpis Depay, który ustalił wynik spotkania na 4:0. Dzięki wygranej FC Barcelona powróciła na czwartą pozycję w ligowej tabeli, a do tego wciąż ma jeden zaległy mecz.

FC Barcelona — Athletic Bilbao 4:0 (1:0)

Bramki: 37' Aubameyang, 73' Dembele, 90' L. de Jong, 90+4' Depay

Barcelona: ter Stegen — Alves, Araujo, Pique, Dest — Pedri, Busquets (87' Nico), Gavi (67' F. de Jong) — Traore (82' Depay), Aubameyang (87' L. de Jong), Torres (67' Dembele)

Athletic: Simon — Lekue, Vivian, Alvarez (46' Martinez), Balenziaga — Zarraga (67' N. Williams), Vencedor, Vesga (68' D. Garcia), Serrano — Villalibre (77' I. Williams), R. Garcia (46' Sancet)

Żółte kartki: 48' Buqsuets, 70' Pique — 54' Balenziaga

Sędzia: G. Cuadra